Asymmetric causal relationships between tariff shocks and EU-27 macroeconomic performance: A panel granger causality analysis
- Tez No: 1000750
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GODWİN OLUSEYE OLASEHİNDE WİLLİAMS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Avrupa Birliği (AB-27) ekonomilerine uygulanan tarif şoklarının 2000-2022 dönemi boyunca enflasyon, işsizlik ve GSYİH gibi temel makroekonomik göstergelerdeki hareketleri öngörüp öngöremeyeceğini incelemektedir. Analiz, Hatemi-J (2016) tarafından geliştirilen asimetrik panel nedensellik yaklaşımını kullanmaktadır; bu yaklaşım, tarifteki artış ve azalışları ayırt ederek tarifteki artışların ve düşüşlerin farklı öngörü ilişkileri yaratıp yaratmadığını incelemektedir. Sonuçlar, tarif şoklarının Avrupa Birliği genelinde makroekonomik dalgalanmaların önemli bir kaynağı olduğunu ve fiyat davranışları, işgücü piyasası koşulları ile üretim dinamiklerini etkilediğini açık ve istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde göstermektedir. Pozitif tarife şokları bazı ülkelerde enflasyon, işsizlik ve GSYİH artışlarını öngörürken, diğerlerinde bu değişkenlerde düşüşleri öngörmektedir. Negatif tarife şokları ise benzer şekilde asimetrik bir desen sergileyerek, bazı ekonomilerde enflasyon, işsizlik veya GSYİH artışlarını, diğerlerinde ise azalmaları öngörmektedir. Bu farklı sonuçlar, üye devletler arasındaki sanayi yapısı, rekabet gücü ve uyum kapasitesindeki farklılıkları yansıtmaktadır. Çalışmanın ana sonucu, tarife şoklarının, ister pozitif ister negatif olsun, tek tip makroekonomik tepkiler üretmediği, bunun yerine her ülkeye özgü tezahürleri olan ortak bozulmalar olarak işlediğidir. Bulgular, Avrupa Birliği hükümetlerinin yabancı tarife uygulamalarının iç etkilerini öngörme, ticaretle ilgili politika koordinasyonunu artırma ve giderek belirsizleşen küresel ticaret ortamında ekonomik direnci güçlendirecek uyum stratejilerini benimseme gerekliliğini vurgulamaktadır
Özet (Çeviri)
This study investigates whether tariff shocks imposed on Eu-27 economies can predict movements in key macroeconomic indicators, namely inflation, unemployment, and GDP growth, during the period 2000 to 2022. The analysis applies the asymmetric panel causality approach developed by Hatemi-J (2016), which distinguishes between positive and negative tariff shocks to examine whether upward and downward movements in tariffs generate different predictive relationships. The results provide clear and statistically significant evidence at the panel level that tariff shocks are an important source of macroeconomic fluctuations across the European Union, influencing price behavior, labor-market conditions, and output dynamics. Positive tariff shocks predict increases in inflation, unemployment, and GDP growth in some countries, while in others they predict declines in these variables. Negative tariff shocks display a similarly asymmetric pattern, predicting rises in inflation, unemployment, or GDP growth in some economies and reductions in others. These varied outcomes reflect differences in industrial structure, competitiveness, and adjustment capacity across member states. The main conclusion of the study is that tariff shocks, whether positive or negative, do not produce uniform macroeconomic responses but instead act as shared disturbances with country-specific manifestations. The findings highlight the need for EU governments to anticipate the domestic implications of foreign tariff actions, enhance coordination in trade-related policy, and adopt adaptive strategies that strengthen economic resilience in an increasingly uncertain global trading environment