Architectural identity in transition: exploring the historical urban fabric of al- qaymarīyya district in damascus
Geçiş sürecinde mimari kimlik: şam'daki el-kaymariyye bölgesinin tarihî kentsel dokusu üzerine bir inceleme
- Tez No: 1000759
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ESRA İDEMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık ve Yapılı Çevre Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Şam'ın mimari kimliğini El-Hamidiye Çarşısı, El-Kaymariye semti ve Eski Şehir'e odaklanarak incelemektedir. Yapılı form, sosyal pratik ve hükümet politikalarının zaman içinde kimliği nasıl güçlendirip zayıflattığını incelemektedir. Çalışma, tarihi kayıtları, haritaları, bina cephelerini ve ev, çarşı ve anıtların belirli örneklerini incelemektedir. Sonuçlar, kimliğin avlulu evler ve dar iş caddeleri gibi geleneksel formlara ve mekânsal düzenlemelere bağlı kalan yerlerde korunduğunu göstermektedir. Ancak modern eklemeler, yetersiz onarımlar ve markalaşma geleneksel düzenin önüne geçtiğinde bireysellik kaybolur veya azalır. Bu düşüş, yıllarca süren savaşlar, zayıf düzenlemeler ve finansal krizlerle hız kazanmıştır. Bununla birlikte, küçük dükkanlar, avlular ve yerel ağlar gibi insanların günlük yaşamlarını sürdürdükleri yerlerde dayanıklılık görülebilir. Anıtların yanı sıra sıradan sokakların ve hanelerin de kimliğin korunmasında önemli bir rol oynadığı açıktır. Tezin ana fikri, Şam'daki mirasın geçmişin sabit bir kaydı değil, yasalar, iş dünyası, kalifiye işgücü ve paylaşılan anılardan etkilenen aktif bir süreç olduğudur. Biçim, günlük kullanım ve hükümet eylemlerini birbirine bağlayarak akademik tartışmaya katkıda bulunur. Ayrıca, yalnızca bilinen simge yapıları koruyan kurallar hakkında endişeleri de gündeme getirir. Gelecekteki koruma girişimleri için bazı fikirler arasında onarımlara fon sağlamak, zanaatkârları eğitmek, toplumu dahil etmek ve mevcut ihtiyaçları geleneksel süreklilikle birleştiren yönergeler geliştirmek yer alır. Çalışma ayrıca, Şam'ı diğer ortaçağ şehirleriyle karşılaştıran ve küçük mimari seçimlerin konforu, ticareti ve sosyal yaşamı nasıl etkilediğini inceleyen gelecekteki araştırmalara da işaret ediyor. Kısacası, Şam'ın sıradan sokaklarına, avlularına ve cephelerine özen göstermek, şehrin antik simge yapılarına özen göstermek kadar önemlidir. Eski Şehir fiziksel yapısını koruyabilir, ancak bu denge korunmazsa karakterini tanımlayan kültürel önemini kaybedebilir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the architectural identity of Damascus by focusing on the Al-Hamidiyah Souq, the Al-Qaymarīyya district, and the Old City. It looks at how built form, social practice, and government polices work together to strengthen or weaken identity over time. The study looks at historical records, maps, and building facades, and specific examples of homes, souks, and monuments. The results show that identity is preserved in places that adhere to traditional forms and spatial layouts, such as courtyard homes and narrow business streets. But individuality is lost or lessened when modern additions, inadequate fixes, and branding get in the way of traditional order. This decline has been accelerated by years of war, weak regulations, and financial crisis. However, resilience may be seen in places where people go about their daily lives, such as small shops, courtyards, and local networks. It is evident that ordinary streets and households, in addition to monuments, play an important role in maintaining identity. The main idea of the thesis is that heritage in Damascus is not a set record of the past but rather an active process that is affected by laws, business, skilled labour, and shared memories. It adds to the academic discussion by connecting form, everyday use, and government action. It also raises concerns about rules that only protect well-known landmarks. Some ideas for future preservation initiatives include funding repairs, training craftsmen, involving the community, and developing guidelines that combine current needs with maintaining traditional continuity. The study also points to areas for future research that compare Damascus to other medieval towns and look at how tiny architectural choices impact comfort, commerce, and social life. In short, taking care of the ordinary streets, courtyards, and façades of Damascus is just as important as taking care of the city's ancient landmarks. The Old City might keep its physical structure but lose the cultural significance that defines it character if this equilibrium is not maintained.