Yeni tanı Diyabetes mellitus hastalarında tanı anında inflamasyon var mı?
Is there inflammation at the time of diagnosis in newly diagnosed Diabetes mellitus patients?
- Tez No: 1000770
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER PEKKOLAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı yeni tanı konulmuş 18–65 yaş arası diyabetes mellitus hastalarında tanı anında inflamasyonun varlığı ve inflamatuvar belirteçler (hs-CRP, sedimantasyon, prokalsitonin, lökosit) ile glisemik parametreler (HbA1c ve açlık plazma glukozu) arasındaki ilişkiyi incelemektir. Yöntem: Bu çalışmada 01 Şubat 2025-31 Nisan 2025 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Hastaneleri kliniklerine (Endokrinoloji ve Metabolizma Poliklinik, Endokrinoloji ve Metabolizma Klinik, İç Hastalıkları Poliklinik ve İç Hastalıkları Klinik) başvuran 18-65 yaş arası yeni tanı diyabetes mellitus hastalarında tanı anında inflamasyon varlığı prospektif olarak incelenecektir. Çalışmaya dâhil edilen hastaların yaş ve cinsiyet gibi demografik bilgileri ile başvuru sırasında hastane kayıtlarından alınan laboratuvar verileri (açlık plazma glukozu, HbA1c, sedimantasyon, prokalsitonin, lökosit sayısı ve rutin dışı Hs-CRP) değerlendirilecektir. Araştırma verilerinin istatistiksel değerlendirmesinde IBM“SPSS 21.0 for Windows”istatistik paket programı kullanılmıştır. Bulgular: Bu çalışmaya 18–65 yaş aralığında yeni tanı almış 60 diyabetes mellitus (DM) hastası dâhil edildi. Katılımcıların %68,3'ü erkek, %31,7'si kadındı. Ortalama HbA1c düzeyi %9,76(6,2-17,7), açlık plazma glukozu (APG) ise 224,96 mg/dL(77-587), olarak saptanmıştır. İnflamatuvar parametreler değerlendirildiğinde, çalışma bulgularına göre hs-CRP, sedimentasyon ve lökosit düzeyleri birçok hastada referans değerlerin üzerinde saptanmıştır. hs-CRP ortalaması 6,55(0,16-76) mg/L, sedimentasyon 9,7(2-48) mm/saat, lökosit sayısı 7,96 ± 2,22(2,4-14) x10³/µLve prokalsitonin 0,04(0,01-0,39) ng/mL olarak bulunmuştur. Cinsiyet açısından analizde, sedimantasyon kadınlarda anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur (16,8 ± 13,3 mm/saat vs. 6,36 ± 6,32 mm/saat; p = 0,004). hs-CRP, prokalsitonin ve lökosit düzeyleri açısından anlamlı bir cinsiyet farkı saptanmamıştır (p > 0,05). Yaş gruplarına göre yapılan karşılaştırmalarda hem metabolik hem de inflamatuvar parametreler yaş ile artış eğilimi göstermekte olup istatistiksel olarak anlamlı değildir. En yüksek glukoz ve hs-CRP düzeyleri ≤65 yaş grubunda gözlemlenmiştir. Korelasyon analizinde, hs-CRP ile HbA1c ve açlık glukoz arasında zayıf pozitif (r = 0,209; p = 0,108) ancak anlamlılığa ulaşmayan bir korelasyon saptanmıştır. Sonuç: Bu çalışmada yeni tanı konulmuş diyabetes mellitus hastalarında hs-CRP düzeyi yüksek bulunmuştur. Çalışmada aynı zamanda sedimentasyon ve lökosit düzeylerinde hafif yükseklik saptanmıştır. İnflamatuvar parametrelerin yüksekliği hasta grubumuzdaki kadın ve yaşlılarda daha belirgindir. 60 hasta ile sınırlı olan çalışmamızdaki diyabetes mellituslu hastalarda tanı anında inflamatuvar parametreler yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate the presence of inflammation at the time of diagnosis in newly diagnosed diabetes mellitus patients aged 18–65 years and to examine the relationship between inflammatory markers (hs-CRP, erythrocyte sedimentation rate, procalcitonin, leukocyte count) and glycemic parameters (HbA1c and fasting plasma glucose). Method: In this prospective study, the presence of inflammation at the time of diagnosis will be investigated in newly diagnosed diabetes mellitus patients aged 18–65 years who presented to the clinics of Dicle University Hospitals (Endocrinology and Metabolism Outpatient Clinic, Endocrinology and Metabolism Inpatient Clinic, Internal Medicine Outpatient Clinic, and Internal Medicine Inpatient Clinic) between February 1, 2025, and April 31, 2025. Demographic information such as age and sex, along with laboratory data obtained from hospital records at the time of admission (fasting plasma glucose, HbA1c, erythrocyte sedimentation rate, procalcitonin, leukocyte count, and the non-routine marker hs-CRP), will be evaluated. Statistical analysis of the study data will be conducted using the IBM“SPSS Statistics for Windows, Version 21.0”software package. Findings: A total of 60 newly diagnosed diabetes mellitus (DM) patients aged 18–65 years were included in the study. Of the participants, 68.3% were male and 31.7% were female. The mean HbA1c level was 9.76% (range: 6.2–17.7), and the mean fasting plasma glucose (FPG) level was 224.96 mg/dL (range: 77–587). When inflammatory parameters were evaluated, hs-CRP, erythrocyte sedimentation rate, and leukocyte levels were found to be above reference ranges in many patients. The mean hs-CRP level was 6.55 mg/L (range: 0.16–76), sedimentation rate was 9.7 mm/hour (range: 2–48), leukocyte count was 7.96 ± 2.22 ×10³/µL (range: 2.4–14), and procalcitonin level was 0.04 ng/mL (range: 0.01–0.39). In terms of gender differences, sedimentation rate was significantly higher in females compared to males (16.8 ± 13.3 mm/hour vs. 6.36 ± 6.32 mm/hour; p = 0.004). No statistically significant differences were found between genders regarding hs-CRP, procalcitonin, and leukocyte levels (p > 0.05). Comparisons based on age groups revealed a trend of increasing metabolic and inflammatory parameters with age; however, these differences were not statistically significant. The highest glucose and hs-CRP levels were observed in the ≤65 age group. Correlation analysis demonstrated a weak positive correlation between hs-CRP and both HbA1c and fasting glucose (r = 0.209; p = 0.108), although this did not reach statistical significance. Conclusion: In this study, elevated hs-CRP levels were observed in patients newly diagnosed with diabetes mellitus. Additionally, slight increases in erythrocyte sedimentation rate and leukocyte counts were detected. The elevation of inflammatory markers was more pronounced among female and elderly patients within the study population. Inflammatory parameters were found to be elevated at the time of diagnosis in diabetic patients included in our study, which was limited to 60 participants.