Katılımcı yönetim uygulamalarının örgütsel bağlılığa etkisi: Irak elektrik sektörü örneği
Participation management practices effect on commitment: The sample of Iraq electricity industry
- Tez No: 1000798
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada; Irak elektrik sektörü örneğinde katılımcı yönetim uygulamalarının örgütsel bağlılık üzerindeki etkisi incelenmiştir. Tarama modellerinden ilişkisel tarama modeli kapsamında olan araştırmanın evreni Irak'taki elektrik sektörü çalışanları oluşmaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu ise Irak'ın Bağdat şehrinde yer alan elektrik üretim ve elektrik dağıtım şirketlerinde çalışanlar içerisinden ulaşılabilen ve gönüllü katılım sağlayan 145 kişi oluşturmuştur. Araştırmanın verileri yüz yüze anket yöntemi uygulanarak elde edilmiştir. Bu doğrultuda katılımcılara Irak elektrik sektörüne ilişkin görüş belirleme anketi, çalışan genel bilgi anketi, Katılımcı Yönetim Ölçeği ve Örgütsel Bağlılık Ölçeği uygulanmış ve elde edilen veriler SPSS istatistik paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, çalışanların örgütsel bağlılık ölçeği ve alt boyut puanlarının ve katılımcı yönetim ölçeğinin sosyodemografik özelliklere göre anlamlı bir farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Bu çalışma Irak Elektrik Sektörü çalışanlarının projeler kapsamında icra edilen tüm faaliyetlerde katılımcılıklarını sürdürmeleri, liderleri ve diğer çalışanlar ile sürekli bilgi alışverişinde bulunmaları da hem kurumsal hafıza oluşması için bilginin aktarılabilmesi açısından hem de elektrik sektörünün örgütsel gelişimi açısından oldukça önem arz olduğunu etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study; the effect of participatory management practices on organizational commitment was examined in the example of the Iraqi electricity sector. The universe of the research, which is within the scope of the relational scanning model, consists of the electricity sector employees in Iraq. The working group of the research consists of 145 people who can be reached and volunteered among the employees of the electricity generation and electricity distribution companies located in Baghdad, Iraq. The data of the research were obtained by applying the face-to-face survey method. In this direction, an opinion survey on the Iraqi electricity sector, employee general knowledge survey, Participant Management Scale and Organizational Commitment Scale were applied to the participants and the obtained data were analyzed with the SPSS statistical package program. As a result of the research, it was determined that the organizational commitment scale and sub-dimension scores of the employees and the participatory management scale did not show a significant difference according to sociodemographic characteristics. This study shows that it is very important for the Iraqi Electricity Sector employees to continue their participation in all activities carried out within the scope of the projects, and to constantly exchange information with their leaders and other employees, both in terms of transferring information for the formation of corporate memory and for the organizational development of the electricity sector.