Göğüs hastalıkları tarafından preoperatif değerlendirmenin postoperatif komplikasyonları ön görmedeki etkinliği
Effectiveness of preoperative evaluation by the department of pulmonology in predicting postoperative pulmonary complications
  1. Tez No: 1000834
  2. Yazar: HANİFE ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ARGUN BARIŞ, PROF. AHMET HAMDİ ILGAZLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç Cerrahi hastalarının ameliyat sonrası yaşadığı pulmoner komplikasyonlar mortalite ve morbiditenin önemli bir nedenidir ve postoperatif ilk haftadaki mortalitenin %25'ini oluşturur. Postoperatif pulmoner komplikasyonlar (PPK) planlanmamış entübasyonlara ve hastanede kalış süresinin uzamasına ve haliyle sağlık bakımı için harcanan maliyetin artmasına neden olur. Bu yüzden cerrahi hastaların preoperatif değerlendirmeleri her zaman önemli bir husustur. Çalışmanın amacı, göğüs hastalıkları bölümüne preoperatif değerlendirme amacıyla konsülte edilen hastalarda preoperatif değerlendirmenin PPK'ların öngörülmesinde etkinliğini ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem Çalışma prospektif, tek merkezli olarak yürütülmüştür. Kocaeli Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Ana bilim dalına preoperatif değerlendirme için cerrahi bölümlerden konsülte edilen hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Bu değerlendirme sırasında hastaların demografik özellikleri, antropometrik ölçümleri, sigara kullanımı ve çevresel maruziyet öyküsü, mevcut komorbid hastalıkları, fonksiyonel durumları, kullandıkları ilaçlar, önceki operasyon öyküleri ve postoperatif pulmoner komplikasyon öyküsü kaydedilmiştir. Ayrıca solunumsal semptomları, vital bulguları ve fizik muayene sonuçları ile birlikte rutin akciğer grafisi, solunum fonksiyon testleri (SFT), arter kan gazı (AKG) ve laboratuvar bulguları kaydedilmiştir. Hastaların ASA, ARISCAT, Arozullah ve Gupta risk skorları hesaplanmış ve kaydedilmiştir. Son olarak göğüs hastalıkları açısından tedavi ihtiyacı olan hastaların tedavi planı yapılmış ve kaydedilmiştir. Postoperatif dönemde hastalar yakından takip edilmiş, solunumsal komplikasyonu gelişen hastalar kaydedilmiş ve 1.ayın sonunda poliklinikte, yattığı serviste veya telefon görüşmesi ile solunumsal şikayetler sorgulanmıştır. Bulgular Çalışmaya %56,5'i (n=108) erkek, %43,5'i (n=83) kadın olmak üzere medyan yaşı 67 (57–83) yıl olan toplam 191 hasta dahil edilmiştir. Postoperatif dönemde hastaların %43,5'inde (n=83) en az bir solunumsal komplikasyon gelişmiştir. Komplikasyonlar incelendiğinde; hastaların %20,9'unda (n=40) plevral efüzyon, %20,4'ünde (n=39) solunum yetmezliği, %18,8'inde (n=36) atelektazi, %12,6'sında (n=24) pnömoni, %7,4'ünde (n=14) bronkospazm geliştiği görülmüştür. Çalışmada PPK gelişimi; komorbiditelerden hipertansiyon (p=0,037), koroner arter hastalığı (0,003) ve kapak yetmezliği (0,036) varlığı, son bir ayda geçirilmiş pnömoni öyküsü (p=0,008) ile ilişkili bulunmuştur. Preoperatif değerlendirmede ral (p=0,028), ronküs (p=0,027) ve azalmış solunum seslerinin (p=0,020) varlığı; laboratuvar parametrelerinden düşük serum albümin düzeyi (p≤0,001) ile yüksek LDH (p=0,010) ve RDW (p=0,002) değerleri anlamlı risk faktörleri olarak saptanmıştır. Cerrahiye ilişkin faktörlerden operasyon süresinin uzun olması (p=0,001), intratorasik veya üst abdominal bölgede gerçekleştirilmesi (p=0,001), genel anestezi altında uygulanması (p=0,006) ve supin (p=0,002) pozisyonda yapılması PPK gelişimiyle ilişkili bulunmuştur. Ayrıca preoperatif dönemde hastanede yatış süresinin uzaması (p=0,002) ve cerrahinin ertelenmesi (p=0,043) de riski artırmıştır. Risk skorlamaları açısından ASA, ARISCAT ve Arozullah risk gruplarının artışı (Sırasıyla p≤0,001, p≤0,001 ve p≤0,001) ile Gupta skorunun yükselmesi (p≤0,001) PPK gelişimiyle anlamlı ilişki göstermiştir. Lojistik regresyon modellemesinde anlamlı bulunan bağımsız risk faktörleri; preoperatif serum albümin değerinin düşük olması, ARISCAT risk grubunun yükselmesi ve ASA sınıfının artmasıdır (Sırasıyla p=0,047, p=0,003 ve p=0,003). Sonuç Preoperatif dönemde ARISCAT ve ASA sınıfı ile risk tabakalandırması yapılmasının ve serum albümin düzeyinin değerlendirmeye eklenmesinin, PPK açısından yüksek riskli hastaların belirlenmesinde yararlı olabileceğini gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim Postoperative pulmonary complications (PPCs) are a major cause of morbidity and mortality in surgical patients, accounting for approximately 25% of mortality within the first postoperative week. PPCs lead to unplanned intubations, prolonged hospital stays, and consequently increased healthcare costs. Therefore, preoperative evaluation of surgical patients is always of critical importance. The aim of this study was to assess the effectiveness of preoperative evaluations performed by the Department of Pulmonology in predicting PPCs in patients referred for preoperative consultation. Materials and Methods This prospective, single-center study was conducted at the Department of Pulmonology, Kocaeli University. Patients referred from surgical departments for preoperative evaluation were included. During the evaluation, demographic characteristics, anthropometric measurements, smoking and environmental exposure history, comorbidities, functional status, medications, previous surgeries, and history of PPCs were recorded. Respiratory symptoms, vital signs, physical examination findings, routine chest radiography, pulmonary function tests (PFTs), arterial blood gas (ABG) analysis, and laboratory results were also documented. ASA, ARISCAT, Arozullah, and Gupta risk scores were calculated for each patient. Treatment plans were arranged for patients requiring pulmonary intervention. Patients were closely monitored during the postoperative period, patients who developed respiratory complications were recorded, and respiratory complaints were assessed at the end of the first month in the outpatient clinic, in the ward where they were hospitalized, or via telephone consultation. Results A total of 191 patients were included. Of these, 56.5% (n=108) were male and 43.5% (n=83) were female, with a median age of 67 years (IQR: 57–83). PPCs occurred in 43.5% (n=83) of patients. The most frequent complications were pleural effusion (20.9%, n=40), respiratory failure (20.4%, n=39), atelectasis (18.8%, n=36), pneumonia (12.6%, n=24), and bronchospasm (7.4%, n=14). PPC development was significantly associated with comorbidities such as hypertension (p=0.037), coronary artery disease (p=0.003), and valvular heart disease (p=0.036), as well as a history of pneumonia within the past month (p=0.008). Preoperative findings of rales (p=0.028), rhonchi (p=0.027), and diminished breath sounds (p=0.020); laboratory parameters including low serum albumin (p≤0.001), elevated LDH (p=0.010), and increased RDW (p=0.002) were significant risk factors. Surgical factors associated with PPC included prolonged operative time (p=0.001), intrathoracic or upper abdominal procedures (p=0.001), general anesthesia (p=0.006), and supine positioning (p=0.002). Extended preoperative hospitalization (p=0.002) and surgical postponement (p=0.043) also increased risk. Higher ASA, ARISCAT, and Arozullah risk groups (all p≤0.001) and elevated Gupta scores (p≤0.001) were significantly associated with PPC. Logistic regression analysis identified low preoperative serum albumin (p=0.047), higher ARISCAT risk group (p=0.003), and increased ASA class (p=0.003) as independent predictors. Conclusion Preoperative risk stratification using ARISCAT and ASA classifications, together with assessment of serum albumin levels, may be useful in identifying patients at high risk for PPCs.