Sodyum iyon bataryalar için vanadyum katkılı katot malzemelerinin geliştirilmesi ve batarya performanslarının araştırılması
Development of vanadium-doped cathode materials for sodium-ion batteries and investigation of battery performance
  1. Tez No: 921532
  2. Yazar: EBRU ELEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ALTIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez çalışmasında Na0.67 Mn0.5-x Vx Fe0.43 M0.07 O2 (M=Al,Ti) (x: 0.1 , 0.2 , 0.3 , 0.4 , 0.5) katot malzemesine Vanadyum katkılaması yaparak modifiye edilmiş katıhal yöntemi ile sentezlenmiştir. XRD ( X-Işınları Difraksiyonu), SEM (Taramalı Elektron Mikroskobu), FTIR ( Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopisi), BET ( Yüzey Alanı ve Gözenek Boyutu) ve RAMAN gibi analizler yapılarak üretilen malzemenin karakteristik özellikleri incelenmiştir. Stokiyometrik oranlarla hazırlanan katot aktif malzemeleri kullanılarak CR2032 pil hücreleri üretilmiştir. Üretilen CR2032 düğme tipi pillerin elektrokimyasal yani CV (döngüsel voltimetri), EIS (elektrokimyasal empedans spektroskopisi) ve farklı akım oranları, farklı sıcaklık ortamlarında uygulayarak şarj/deşarj döngü özellikleri incelenip pil performans analizleri yapılmıştır. Düşük vanadyum katkılaması ile üretilen pil performansını artırdığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Na0.67 Mn0.5-x Vx Fe0.43 M0.07 O2 (M=Al,Ti) (x: 0.1, 0.2, 0.3, 0.4, 0.5) was synthesized by a modified solid state method by doping vanadium into the cathode material. XRD (X-Ray Diffraction), SEM (Scanning Electron Microscopy), FTIR (Fourier Transform Infrared Spectroscopy), BET (Surface Area and Pore Size) and RAMAN analyses were performed to investigate the characteristics of the produced material. CR2032 battery cells were produced using cathode active materials prepared with stoichiometric ratios. Electrochemical, i.e. CV (cyclic voltimetry), EIS (electrochemical impedance spectroscopy) and charge/discharge cycling properties of the produced CR2032 button-type batteries were examined by applying different current ratios at different temperature environments and battery performance analyzes were performed. It was found that low vanadium doping improves the battery performance.