Design and testing of a spray patternator for immiscible and miscible liquids
Karişabilen ve karişmayan sivilar için bir sprey paternatörünün tasarimi ve testi
- Tez No: 1000870
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ERTUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, birbirine karışmayan ve karışabilen sıvıların eşzamanlı püskürtme işlemini yüksek mekânsal çözünürlük ve yarı otomatik fonksiyonlarla gerçekleştiren bir patternator sistemi sunmaktadır. Ölçüm cihazının temel amacı, toplanan sıvıları hacim ve karışım oranı açısından ölçmektir. Sistem, püskürtülen damlacıkları hareketli bir ızgara üzerine yerleştirilmiş ölçüm hücrelerinde toplayarak analiz için iki boyutlu bir ağ yapısı oluşturur. Ayarlanabilir kapaklarla donatılmış değişken girişler ölçüm hücrelerine monte edilmiştir. Patternator tasarımı gereği, hareketli ızgarayı kullanarak püskürtme alanını adım adım örnekler ve adım sayısı değişken girişlere bağlıdır. Örneklenen sıvıların toplam kütlesi ve karışım oranını ölçmek amacıyla hidrostatik basınç profilini kullanan iki farklı yöntem geliştirilmiştir. Her iki yöntem de toplam hacmi hesaplamak için hidrostatik basınç profilinden yararlanır. Birinci yöntem, sıvı(lar)ın toplam basıncını kullanarak karışım oranını bir dizi denklem aracılığıyla hesaplamaktadır. İkinci yöntem ise hidrostatik basınç profilini bir program yardımıyla analiz eder ve birbirine karışmayan sıvıların hacimlerini ayrı ayrı tespit eder; ancak bu yöntem karışabilen sıvıların oranını ölçemez. Patternator, örneklenen sıvılarla dolu ölçüm hücrelerinin içerisine bir dizi dalgıç basınç sensörü daldırarak hidrostatik basınç profilini ölçmektedir. Ölçüm cihazının boyutları, patternator için en kötü durum senaryosunu simüle etmesi hedeflenen geliştirilmiş optik püskürtme analiz aracı kullanılarak belirlenmiştir. Basitleştirilmiş bir düzenek ile gerçekleştirilen ilk deneyler, önerilen yöntemlerin geçerliliğini doğrulamıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a patternator system for the simultaneous spraying of immiscible and miscible liquids with high spatial resolution and semi-automatic functions. The main goal of the measurement device is to measure sampled liquids in terms of volume and mixing ratio. The system collects spray droplets into the measurement cells mounted on a moving grid to create a two-dimensional mesh for analysis. The variable inlets installed with adjustable caps are mounted on the measurement cells. The patternator, by design, samples the spray area in steps using the moving grid, and the number of steps depends on the variable inlets. Two methods have been developed that use a hydrostatic pressure profile to measure both total mass and mixing ratio of the sampled liquids. Both methods utilize the hydrostatic pressure profile to calculate the total volume. The first method uses a set of equations to calculate the mixing ratio from the total pressure of liquid(s), and the second method analyzes the hydrostatic pressure profile using a program and detects the volume of immiscible liquids separately; this method cannot measure miscible mixing liquids. The patternator measures the hydrostatic pressure profile by lowering a set of submersible pressure sensors inside a set of measurement cells that are filled with sampled liquids. The dimensions of the measurement device are decided by the developed optical spray analysis tool, which is estimated to simulate the worst-case scenario for the patternator. Initial experiments with a simplified setup validated the proposed methods.