Tradıtıonal buıldıng materıals: Case study of robua & tunıs vıllages ın fayoum egypt
Geleneksel yapı malzemeleri: Mısır'ın fayoum şehrindeki robua ve tunıs köyleri örnek çalışması
  1. Tez No: 1000872
  2. Yazar: MERAL ALİLATİF
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERİH KASAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
Özet
Antik Mısır tarihi ve kültürü, Mısır halkının özgünlüğünü, yaratıcılığını ve derinliğini gerçekten temsil eden antik mimarisinde kendini gösterir. Bu tez, geleneksel Mısır mimarisinin dokusuna örnek olarak, Fayoum Vahası'ndaki Tunis Köyü yakınlarındaki Robua köyünde bulunan yedi villanın yapı malzemelerinin analizine odaklanmaktadır. Robua ve Tunis köylerinde geleneksel inşaat malzemelerinin uygulanmasına odaklanan bu çalışma, yerel yapı uygulamalarında barındırdığı kültürel, çevresel ve işlevsel değerleri belirlemeyi amaçlamaktadır. Kendine özgü seramikleri ve klasik mimarisiyle ünlü olan bu bölge, kerpiç, kil tuğla, taş ve doğal ahşap gibi yerel kaynakların sürdürülebilir yapı uygulamalarına nasıl yol açabileceğine dair benzersiz bir bakış açısı sunmaktadır. Saha gözlemleri, görüşmeler ve malzeme analizi yoluyla, bu çalışma, dayanıklılık, minimum çevresel etki ve ısı düzenlemesi gibi geleneksel malzemelerin iklimsel faydalarını örneklemektedir. Tez ayrıca, geleneksel uygulamaları modernleşmenin baskısı altında canlı tutmanın zorluklarına da değinmekte ve geleneksel malzemeleri modern olanlarla bütünleştirmeyi ele almaktadır. Tez, geleneksel malzemelerin, yerel mimariyi yeniden canlandırmak için bir yaklaşım sunarak, kültürün izlerini korumanın ve sürdürülebilirliği aktarmanın bir aracı olduğunu iddia etmektedir.
Özet (Çeviri)
The ancient Egyptian history and culture of the country are manifested in its ancient architecture that truly represents the originality, creativity, and depth of the Egyptian people. This thesis focuses on the analysis of building materials of seven villas in Robua village in the vicinity of Tunis Village in Fayoum Oasis, as an example of the fabric of the traditional Egyptian architecture. With a focused investigation on the application of conventional construction materials at Robua & Tunis Villages as a way of identifying the inherent cultural, environmental, and functional values that withhold within locality building practices. Famous for its distinctive ceramics and classic architecture, provides a unique lens for how local resources, such as mudbrick, claybrick, stone, and natural wood, can lead to sustainable building practices. Through field observations, interviews and material analysis, this study exemplifies the climatic benefits of conventional materials, such as durability, minimal environmental impact, and heat regulation. It also addresses the difficulties of keeping traditional practices alive under the pressure of modernization, which means to integrate traditional materials with modern ones. The thesis presents the claim that traditional materials are a means of maintaining airs of culture and transferring sustainability, by offering an approach to revive vernacular architecture.