Matematiksel modellemenin öğrencilerin matematiği günlük yaşamla ilişkilendirmelerine, problem çözme becerilerine ve matematik okur-yazarlılığına etkisi bir meta-analiz çalışması
The effect of mathematical modeling on students' relation of mathematics to daily life, problem solving skills and mathematics literacy: A meta-analysis study
- Tez No: 1000876
- Danışmanlar: PROF. DR. ALATTİN URAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu meta-analiz çalışmasının amacı, matematiksel modelleme temelli öğretim uygulamalarının öğrencilerin matematik başarısı, problem çözme becerileri ve matematiği günlük yaşamla ilişkilendirme yetkinlikleri üzerindeki etkisini belirlemektir. Çalışmaya 2010–2025 yılları arasında yayımlanmış ve belirlenen dahil etme ölçütlerini karşılayan toplam 8 deneysel araştırma dâhil edilmiştir. Verilerin analizi rastgele etki modeli altında yürütülmüş ve genel etki büyüklüğü Hedges' g = 0.904 olarak hesaplanmıştır (p = 0.018). %95 güven aralığı [0.209 – 1.598] olup, bu aralığın sıfırı içermemesi istatistiksel anlamlılığı göstermektedir. Heterojenlik analizi sonuçlarına göre Q = 49.872 (p < 0.001), I² = %89.262 değeriyle çalışmalarda yüksek düzeyde heterojenlik gözlemlenmiştir. Alt grup analizlerinde sınıf düzeyi, uygulama süresi ve ülke gibi değişkenler etki büyüklüğünü anlamlı biçimde etkilemektedir. En yüksek etki büyüklüğü ortaokul düzeyinde ve 6–8 haftalık uygulamalarda raporlanmıştır. Yayın yanlılığı analizine göre, Funnel Plot simetrik bir dağılım göstermekte olup Egger testi (p = 0.290) sonucunda sistematik bir yayın yanlılığına rastlanmamıştır. Elde edilen bulgular, matematiksel modelleme temelli öğretimin öğrencilerin matematiksel yetkinliklerini geliştirmede, matematik okur-yazarlığını geliştirmede, problem çözme becerilerinde ve gündelik hayat ile ilişkilendirmede etkili olduğunu ve pedagojik yapılandırma ile uygulama süresinin bu etkinin düzeyini belirleyebileceğini göstermektedir. Bu çalışmanın bulguları, matematiksel modelleme etkinliklerinin etkililiğinin yalnızca uygulama süresine değil; bağlamsal zenginlik, öğrenci katılımı, öğretmen yeterlikleri ve öğrenme ortamı gibi çok boyutlu faktörlere bağlı olduğunu göstermektedir. Bu doğrultuda, öğretim programları ve öğretmen yetiştirme süreçlerinde modelleme temelli yaklaşımlara sistematik olarak yer verilmesi ve gelecekteki araştırmalarda heterojenliği açıklayabilecek moderatör değişkenlerin ayrıntılı biçimde incelenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this meta-analysis is to determine the effects of mathematical modeling-based instructional practices on students' mathematical achievement, problem-solving skills, and their competence in relating mathematics to daily life. A total of 8 experimental studies published between 2010 and 2025 that met the specified inclusion criteria were included in the study. Data analysis was conducted using a random effects model, and the overall effect size was calculated as Hedges' g = 0.904 (p = 0.018). The 95% confidence interval was [0.209 – 1.598], and this interval not including zero indicates statistical significance. According to the results of the heterogeneity analysis, a high level of heterogeneity was observed across the studies with Q = 49.872 (p < 0.001) and I² = 89.262%. In subgroup analyses, variables such as grade level, implementation duration, and country significantly affected the effect size. The highest effect size was reported at the middle school level and in 6–8 weeks of implementation. According to the publication bias analysis, the Funnel Plot exhibits a symmetric distribution, and no systematic publication bias was found as a result of the Egger test (p = 0.290). The findings indicate that mathematical modeling-based instruction is effective in developing students' mathematical competencies, mathematical literacy, problem-solving skills, and connecting them to daily life, and that pedagogical structuring and duration of practice can determine the extent of this effect. The findings of this study demonstrate that the effectiveness of mathematical modeling activities depends not only on the duration of application but also on multidimensional factors such as contextual richness, student participation, teacher competencies, and the learning environment. Accordingly, it is recommended that modeling-based approaches be systematically incorporated into curricula and teacher training processes, and that future research examine in detail the moderator variables that can explain heterogeneity.