Iğdır yöresinde insan ve sığırlarda Blastocystis subtiplerinin araştırılması
Investigation of Blastocystis subtypes in humans and cattle in the Iğdır region
- Tez No: 1000881
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN AYAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ RAHMİ YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Parazitoloji, Parasitology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Parazitoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Parazitoloji Bilim Dalı
Özet
Gündeş A, Iğdır Yöresinde İnsan ve Sığırlarda Blastocystis Subtiplerinin Araştırılması, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Tıp Fakültesi, Parazitoloji Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, Van, 2026. Bu çalışma ile Iğdır yöresindeki insanlardan ve buzağılardan alınan dışkı örneklerinde Blastocystis yaygınlığı Polimeraz zincir Reaksiyonu (PCR) ile araştırıldı. Ayrıca sekans analizleri ile Blastocystis subtiplerinin araştırılması amaçlandı. Çalışmanın materyalini Iğdır yöresindeki Dr. Nevruz Erez Devlet hastanesindeki Mikrobiyoloji Laboratuvarı'na çeşitli amaçlar için gönderilen gastrointestinal şikayeti olan 200 kişi, gastrointestinal şikayeti olmayan 100 kişi ile Iğdır yöresindeki çiftliklerden alınan 250 adet dışkı örneği oluşturmaktadır. Alınan dışkı örnekleri Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Parazitoloji Anabilim Dalı Araştırma Laboratuvarı'na getirildi. Ardından örneklerin tamamından Deoksiriboz nükleik asit (DNA) ekstraksiyonu yapıldı. Ekstraksiyondan sonra konvansiyonel Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR) işlemi gerçekleştirildi. PCR sonucunda pozitif çıkan PCR ürünleri özel ticari bir firmaya çift yönlü sekans analizine gönderildi. Daha sonra sekans sonuçları GenBanktaki referans genlerle karşılaştırıldı. PCR yöntemi ile gastrointestinal şikayeti olan hastaların 47'sinde (%23.5), kontol grubuna dahil edilen bireylerin 16'sında (%16), sığırların 54'ünde (%21.6) pozitiflik saptandı. Hasta grubunda en sık görülen klinik belirtiler halsizlik (%33.9), iştahsızlık (%29.4) ve karın ağrısı (%31.3) oldu. Blastocystis pozitif ve negatif olan hastalar karşılaştırıldığında halsizlik (p< 0.001), ve karın ağrısı (p = 0.001) ile parazit sıklığı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki belirlendi. Sekans analizi sonucunda 54 pozitif sığır örneğinin 4'ü ST1, 28'i ST7 ve 22'si ST10 olarak tanımlandı. Gastrointestinal şikayeti olan 47 pozitif insan örneğinin ise 14'ü ST1, 5'i ST2, 24'ü ST3 ve 4'ü ST7olarak belirlendi. Kontrol grubundaki 16 pozitif örneğin ise 5'i ST1, 2'si ST2 ve 9'u ST3 olarak bulundu. Sonuç olarak, Iğdır yöresinde yürütülen bu çalışma ile Blastocystis enfeksiyonunun hem insanlarda hem de buzağılarda önemli bir yaygınlığa sahip olduğu moleküler yöntemlerle ortaya konulmuştur. ST1 ve ST7 subtiplerinin her iki grupta da ortak olarak saptanması, parazitin bölgedeki zoonotik geçiş potansiyeline güçlü bir kanıt oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
Gündeş A, Investigation of Blastocystis Subtypes in Humans and Cattle in the Iğdır Region, Van Yuzuncu Yil University, Institute of Health Sciences, Faculty of Medicine, Department of Parasitology, Master Thesis, Van, 2026. This study investigated the prevalence of Blastocystis in fecal samples collected from humans and calves in the Iğdır region using Polymerase Chain Reaction (PCR). Additionally, sequence analyses were conducted to investigate Blastocystis subtypes. The study material consisted of 200 individuals with gastrointestinal complaints and 100 individuals without gastrointestinal complaints who were referred to the Microbiology Laboratory at Dr. Nevruz Erez State Hospital in the Iğdır region for various purposes, as well as 250 fecal samples collected from farms in the Iğdır region. The collected stool samples were brought to the Research Laboratory of the Department of Parasitology, Faculty of Medicine, Van Yuzuncu Yil University. Deoxyribonucleic acid (DNA) extraction was then performed on all samples. After extraction, conventional PCR was performed. PCR products that tested positive were sent to a commercial company for bidirectional sequence analysis. The sequence results were then compared with reference genes in GenBank. Using the PCR method, positivity was detected in 47 (23.5%) of patients with gastrointestinal complaints, 16 (16%) of individuals included in the control group, and 54 (21.6%) of cattle. The most common clinical symptoms in the patient group were fatigue (33.9%), loss of appetite (29.4%), and abdominal pain (31.3%). When comparing Blastocystis-positive and -negative patients, a statistically significant relationship was found between fatigue (p< 0.001) and abdominal pain (p = 0.001) and parasite frequency. Sequence analysis identified 4 of 54 positive bovine samples as ST1, 28 as ST7, and 22 as ST10. Of the 47 positive human samples with gastrointestinal complaints, 14 were identified as ST1, 5 as ST2, 24 as ST3, and 4 as ST7. In the control group, 5 of the 16 positive samples were ST1, 2 were ST2, and 9 were ST3. In conclusion, this study conducted in the Iğdır region has revealed that Blastocystis infection is prevalent in both humans and calves using molecular methods. The detection of ST1 and ST7 subtypes in both groups provides strong evidence for the zoonotic transmission potential of the parasite in the region.