Iğdır yöresinde insan ve sığırlarda Giardia duodenalis'in mikroskobik ve moleküler yöntemler ile araştırılması
Investigation of Giardia duodenalis in humans and cattle in the Iğdır region using microscopic and molecular methods
  1. Tez No: 1000879
  2. Yazar: BERFİN GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN AYAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ RAHMİ YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Parazitoloji, Parasitology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Parazitoloji Bilim Dalı
Özet
Gündüz B, Iğdır Yöresinde İnsan ve Sığırlarda Giardia duodenalis'in Mikroskobik ve Moleküler Yöntemler İle Araştırılması, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Tıp Fakültesi, Parazitoloji Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, Van, 2026. Bu çalışma, Iğdır yöresinde insan ve sığırlarda Giardia duodenalis yaygınlığını ve asemblajlarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma, 13.05.2024-30.12.2025 tarihleri arasında yürütüldü ve çalışmaya Iğdır yöresinde Dr. Nevruz Erez Devlet Hastanesine başvuran 18-85 yaş aralığında, gastrointestinal şikayeti olan 200 hasta (hasta grubu), sağlıklı 100 birey (kontrol grubu) ve Iğdır merkez ve bazı ilçelerinde yetiştirilen 250 sığır dahil edildi. İnsan ve sığırlardan alınan dışkı örnekleri Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Parazitoloji Anabilim Dalı Araştırma Laboratuvarında Nativ-lugol ve moleküler yöntemler ile değerlendirildi. Nativ-lugol yöntemi ile gastrointestinal şikayeti olan hastaların 14'ünde (%7), sığırların 40'ında (%16) Giardia kistlerine rastlandı. kontrol grubundaki sağlıklı bireylerin hiçbirisinde pozitiflik tespit edilmedi. Nested-PCR yöntemi ile gastrointestinal şikayeti olan hastaların 27'sinde (%13.5), kontol grubuna dahil edilen bireylerin 2'sinde (%2), sığırların 55'inde (%22) pozitiflik saptandı. Hasta grubunda en sık görülen klinik belirtiler ishal (%19.4), mide bulantısı (%21.2) ve karın ağrısı (%20.4) oldu. Giardia duodenalis pozitif ve negatif olan hastalar karşılaştırıldığında ishal (p= 0.012), mide bulantısı (p= 0.006) ve karın ağrısı (p= 0.002) ile parazit sıklığı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki belirlendi. beta giardin gen bölgesinin sekans analizi sonucunda 55 pozitif sığır örneğinin 44'i Assemblaj E, 8'i Assemblaj A ve 3'ü Assemblaj B olarak tanımlandı. Gastrointestinal şikayeti olan 27 pozitif insan örneğinin ise 21'i Assemblaj A, 6'sı Assemblaj B olarak belirlendi. Kontrol grubundaki 2 pozitif örnek ise Assemblaj A ile uyumlu bulundu. Elde edilen bulgular, Iğdır yöresinde G. duodenalis enfeksiyonunun insan ve sığırlarda yaygın olduğunu; hastalarda ishal, mide bulantısı ve karın ağrısı ile anlamlı ilişkili seyrettiğini ve sekans analizinde sığırlarda ağırlıklı Assemblaj E, insanlarda ise Assemblaj A/B'nin saptanmasının bölgede olası zoonotik bulaş açısından dikkat çekici olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Gündüz B, Investigation of Giardia duodenalis in Humans and Cattle in the Iğdır Region Using Microscopic and Molecular Methods, Van Yüzüncü Yıl University, Institute of Health Sciences, Faculty of Medicine, Department of Parasitology, Master Thesis, Van, 2026. This study was conducted to determine the prevalence and asemblajs of Giardia duodenalis in humans and cattle in the Iğdır region. The study was conducted between 13 May 2024 and 30 December 2025, and the study was carried out on patients aged 18-85 years who presented to Dr Nevruz Erez State Hospital in the Iğdır region with gastrointestinal complaints. 2025. The study included 200 patients (patient group) aged 18-85 years with gastrointestinal complaints who applied to Dr. Nevruz Erez State Hospital in the Iğdır region, 100 healthy individuals (control group), and 250 cattle raised in the centre of Iğdır and some districts. Faecal samples collected from humans and cattle were evaluated using the Nativ-Lugol and molecular methods at the Research Laboratory of the Department of Parasitology, Faculty of Medicine, Van Yüzüncü Yıl University. Giardia cysts were detected in 14 (7%) of patients with gastrointestinal complaints and 40 (16%) of cattle using the Nativ-lugol method. No positivity was detected in any of the healthy individuals in the control group. Using the nested-PCR method, positivity was detected in 27 (13.5%) patients with gastrointestinal complaints, 2 (2%) individuals included in the control group, and 55 (22%) cattle. The most common clinical symptoms in the patient group were diarrhoea (19.4%), nausea (21.2%), and abdominal pain (20.4%). When comparing Giardia duodenalis-positive and -negative patients, a statistically significant relationship was found between diarrhoea (p=0.012), nausea (p=0.006) and abdominal pain (p=0.002) and parasite prevalence. Sequence analysis of the beta giardin gene region revealed that 44 of the 55 positive cattle samples were classified as Assembly E, 8 as Assembly A, and 3 as Assembly B. Of the 27 positive human samples with gastrointestinal complaints, 21 were classified as Assembly A and 6 as Assembly B. The 2 positive samples in the control group were found to be consistent with Assembly A. The findings indicate that G. duodenalis infection is prevalent in humans and cattle in the Iğdır region; that it was significantly associated with diarrhoea, nausea and abdominal pain in patients, and that the detection of predominantly Assembly E in cattle and Assembly A/B in humans in sequence analysis is noteworthy in terms of possible zoonotic transmission in the region.