Slope stability analysis with slope stabilizing piles: A case study
Şev stabilitesi kazıkları ile şev stabilite analizi: Vaka incelemesi
- Tez No: 1000887
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ÇOKÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Şev stabilitesi, göçme durumunda yarattığı ekonomik kayıpların yanı sıra çevre ve insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle geoteknik mühendisliğinin en önemli konularından biridir. Şev stabilite kazıkları, şevlerin stabilitesini sağlamak için yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu kazıklar ana olarak şev hareketi sebebiyle oluşan yanal yüklere maruz kalır. Bu çalışmada kazıkların şev stabilitesi üzerindeki etkisi incelenmektedir. Aşağıdaki değişkenlerin şev stabilitesi üzerindeki etkilerini belirlemek için parametrik çalışma yapılmıştır: a. Merkezden merkeze kazık aralığının kazık çapına oranının etkisi b. Kazıkların sağlam birimler içerisindeki soket boyu c. Kazıkların şev üzerindeki yerleşimi. Değişken parametrelerdeki kazık yerleşimleri sonrası için, statik ve dinamik koşullar altında elde edilen güvenlik sayıları karşılaştırılmıştır. Analiz, sonlu elemanlar yöntemi (FEM) yazılımları (2D ve 3D) kullanılarak yapılmıştır. Vaka çalışması kapsamında, kazık tasarım parametrelerinin güvenlik sayısına etkisi, zemin kemerlenmesi ve kazıkların etrafındaki zeminin davranışı da değerlendirilmiştir. Analiz sonuçları, sahada alınan inklinometre okumaları ile karşılaştırılmıştır. Kazık aralığının çapa oranının ve kazık konumunun emniyet faktörünü etkilediği, görülmektedir. Çalışma, zemin profilindeki zayıf katmanların oryantasyonuna bağlı olarak, stabilizasyon sistemlerinin mevcudiyetinde bile başarısızlığın meydana gelebileceği sonucuna varmaktadır. Sonuçlara göre, zeminin yanal şişme basıncı, potansiyel yenilme nedeniyle kazık tasarımı için çok önemlidir.
Özet (Çeviri)
Slope stability is one of the most critical issues in geotechnical engineering due to disastrous effects on the environment and human health and economic losses in case of failure. There are various stabilization methods where mostly stabilizing piles are widely used to maintain stability. These piles are mainly subjected to lateral pressure caused by the horizontal movement of the sliding mass on the slope. In this research, the effects of the piles on stabilizing slopes are studied with the help of an actual case by means of monitoring data. Afterward, a parametric study was carried out to determine the impact of the following parameters: a. The effect of center-to-center pile spacing and pile diameter ratio b. The embedment depth of the piles into the sound layers c. Location of the piles on the slope. The safety factors after the installation of piles of parameter variations under static and earthquake conditions were compared. The analyses were carried out using the finite element method (FEM) (2D and 3D) and the limit equilibrium software. For the given case study, soil arching and the effect of pile parameters on the design and soil behavior around piles were also evaluated for the stabilized slope. Calculated results were compared with the field inclinometer readings for the case study. It is seen that the ratio of the pile spacing to diameter and the location of the pile affected the factor of safety. The data concludes that based on the orientation of the weak layers, failure can occur even with the existence of the stabilization systems. It is seen that the lateral swelling pressure of soil is crucial for the pile design due to potential failure.