Performance of slope stabilizing piles: A numerical study
Şev stabilite kazıklarının performansı: Nümerik bir çalışma
- Tez No: 805784
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMAN SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırma 3 boyutlu (3D) sonlu elemanlar yöntemi ile şev stabilitesi kazıklarının performansına zemin cinsi, şev açısı, kazık çapı, kazık aralığı faktörlerinin etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırma, ebatları sabit olacak şekilde tasarlanmış 30 derece ve 45 derece açılı şev modellerine 1 metre, 1.5 metre, 2 metre, 2.5 metre ve 3 metre aralıklarla yerleştirilen 60 cm, 80cm ve 100 cm çaplı kazıklara gelen kesme kuvvetleri sonlu elemanlar yöntemi ile belirlenmiş ve bu kesme kuvveti değerleri Ito ve Matsui'nin plastik deformasyon teorisine göre bulunan değerlerle karşılaştırılması ile gerçekleşmiştir. Mümkün bütün kombinasyonlarla gerçekleştirilen 120 sonlu elemanlar (FEA) analizi ve 1320 hesap sonucunda yapılan karşılaştırmalarda güvenlik katsayısının 1'e yaklaşması için zemin parametre değerleri düştükçe, şev açısı yükseldikçe kazıklara etkiyen kesme kuvvetlerinin yükseldiği görülmüştür. Ayrıca kazık çaplarının artması kesme kuvvetlerinin artmasını da beraberinde getirmektedir. Analizlerde güvenlik katsayısının 1'e yaklaşması ile sonuçların Ito ve Matsui teoremi ile tutarlılık oranlarının arttığı saptanmıştır. Bu çalışmada kazıklara aktarılan kesme kuvvetinin ito matsui teoremi ile tutarlılığı sorgulanmış olup analiz sonuçlarında güvenlik katsayısı 1'e yaklaştıkça tutarlılığın arttığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to investigate the effects of soil type, slope angle, pile diameter, pile spacing factors on slope stability piles using 3D finite element analyses. The research was conducted to determine the shear forces developed on piles with 60 cm, 80 cm and 100 cm diameters placed at 1 meter, 1.5 meter, 2 meter, 2.5 meter and 3 meter intervals on slope models of 30 degrees and 45 degrees those shear forces were evaluated in comparison with the ones calculated using plastic defomation theory of Ito And Matsui. In the comparisons made as a result of 120 FEA analyses and 1320 calculations performed with all possible combinations, it has been observed that the shear forces acting on the piles increase as the soil stiffness decreases and the slope angle increases In addition, the increase in pile diameters brings about an increase in shear forces developed on the piles. It has been seen that in the analyses with slope stability factor of safety values close to 1, the shear forces on piles have been getting more consistent with those obtained using Ito and Matsui theorem. In this study, according to the results of the analysis, the consistency of the shear force transferred to the piles with the ito matsui theorem was questioned and it was observed that the consistency increased as the safety factor approached 1.