Dekompamse siroz hastalarında palyatif bakımın hasta yaşam kalitesi emosyonel durumuna etkisi
The effect of palliative care on quality of life and emotional status in patients with decompensated cirrhosis
- Tez No: 1000893
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN CAVİT ÖZDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, dekompanse siroz tanısı olan hastalarda palyatif bakım sürecinin yaşam kalitesi, depresyon ve anksiyete düzeyleri üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalında izlenen ve dekompanse siroz tanısı olan 11 hasta dahil edilmiştir. Hastalar üç ay süreyle palyatif bakım desteği altında izlenmiştir. Yaşam kalitesi Kronik Karaciğer Hastalığı Yaşam Kalitesi Ölçeği (CLDQ) ile, depresyon ve anksiyete düzeyleri Beck Depresyon Ölçeği (BDI) ve Beck Anksiyete Ölçeği (BAI) kullanılarak değerlendirilmiştir. Sürekli değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro–Wilk testi ile incelenmiş, bazal ve son ölçümler arasındaki karşılaştırmalarda Wilcoxon işaretli sıralar testi kullanılmıştır. Üç aylık izlem süresi sonunda hastaların toplam yaşam kalitesi, depresyon ve anksiyete skorlarında istatistiksel olarak anlamlı bir değişiklik saptanmamıştır. CLDQ alt boyutları, yaşam kalitesi cut-off analizleri ve depresyon ile anksiyete ölçeklerinin madde bazlı değerlendirmelerinde istatistiksel anlamlılık izlenmemekle birlikte, bazı semptom alanlarında bireysel düzeyde olumlu eğilimler gözlenmiştir. Bazal ve son MELD skorları arasında da istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır. Sonuç olarak az sayıda hastada 3 ay gibi kısa sürede uygulanan palyatif bakım hastaların toplam yaşam kalitesi ölçeğinde istatistiksel olarak anlamlı bir iyileşme hali oluşturmamakla beraber hastaların bir kısmında olumlu semptomatik iyileşme gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the effects of palliative care on quality of life, depression, and anxiety levels in patients with decompensated cirrhosis. Eleven patients with a diagnosis of decompensated cirrhosis followed at the Department of Gastroenterology, Marmara University Faculty of Medicine, were included in the study. Patients were followed for three months under palliative care support. Quality of life was assessed using the Chronic Liver Disease Questionnaire (CLDQ), while depression and anxiety levels were evaluated using the Beck Depression Inventory (BDI) and the Beck Anxiety Inventory (BAI). The normality of continuous variables was assessed using the Shapiro– Wilk test, and comparisons between baseline and follow-up measurements were performed using the Wilcoxon signed-rank test. At the end of the three-month follow-up period, no statistically significant changes were observed in total quality of life, depression, or anxiety scores. Although no statistically significant differences were detected in CLDQ subscales, quality of life cut-off analyses, or item-based evaluations of depression and anxiety scales, individual-level positive trends were observed in certain symptom domains. No statistically significant difference was found between baseline and follow-up MELD scores. In conclusion, although palliative care applied over a short period of three months in a small number of patients did not result in a statistically significant improvement in overall quality of life scores, symptomatic improvement was observed in a subset of patients.