Kalp yetmezliği hastalarında sıvı durumu değerlendirmesi: Maastricht Dekompansasyon Ölçeği'nin Türkçe Geçerlik ve Güvenirlik Çalışması
Fluid status assessment in heart failure patients: Turkish Validity and Reliability Study of the Maastricht Decompensation Scale
- Tez No: 1000894
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA KÖROĞLU ÇAMDEVİREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, kalp yetmezliği hastalarında sıvı durumunun değerlendirilmesi amacıyla geliştirilmiş olan Maastricht Dekompansasyon Ölçeği'nin (MDÖ) Türkçe'ye uyarlanması, geçerlik ve güvenirlik analizlerinin yapılması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Metodolojik tipte tasarlanan bu çalışma, İstanbul'daki bir şehir hastanesinde 30 Mayıs – 30 Ağustos tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini, kronik kalp yetmezliği tanısı almış, iletişim kurabilen ve araştırmaya katılmayı kabul eden 270 hasta oluşturmuştur. Veriler, Katılımcı Tanıtım Formu ve MDÖ kullanılarak toplanmıştır. Ölçeğin dilsel ve kültürel uyarlama süreci, ileri-geri çeviri yöntemi ve uzman görüşleri doğrultusunda yürütülmüştür. Pilot uygulama 30 hasta üzerinde gerçekleştirilmiş ve ölçek ifadelerinin anlaşılırlığı değerlendirilmiştir. Kapsam geçerliliği indeksi (I-CVI=0.80–1.00, S-CVI/Ave=0.93) ile maddelerin uygunluğu belirlenmiştir. Yapı geçerliliği doğrulayıcı faktör analizi (DFA) ile test edilmiş, elde edilen uyum indeksleri (χ²/df=4.03, CFI=0.91, GFI=0.90, RMSEA=0.038) ölçeğin orijinal yapısını desteklemiştir. Ölçeğin iç tutarlılık katsayısı Cronbach's α=0.89, McDonald's Ω=0.90 olarak bulunmuştur. Test-tekrar test güvenirliği yüksek düzeyde olup (ICC=0.93), maddelerin ayırt edicilik gücü istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p<0.001). Elde edilen bulgular, MDÖ'nün Türkçe versiyonunun geçerli ve güvenilir bir ölçüm aracı olduğunu göstermektedir. Ölçek uyarlama süreci, Uluslararası Test Komisyonu (International Test Commission, ITC) tarafından yayımlanan rehber doğrultusunda yürütülmüş ve dilsel–kültürel eşdeğerlik sağlanmıştır. Sonuç olarak, Türkçe MDÖ'nün klinik uygulamalarda ve araştırmalarda erken dekompansasyon belirtilerinin saptanmasında ve hasta takibinde kullanılabilecek değerli bir araç olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This methodological study aimed to adapt the Maastricht Decompensation Questionnaire (MDQ) into Turkish and to evaluate its validity and reliability in assessing fluid status among patients with heart failure. The research was conducted at a city hospital in Istanbul between May 30 and August 30, 2024. The sample consisted of 270 patients diagnosed with chronic heart failure who were able to communicate and voluntarily agreed to participate. Data were collected using the Participant Information Form and the MDQ.The linguistic and cultural adaptation of the scale was performed through a forward–backward translation procedure followed by expert panel review. A pilot study was carried out with 30 patients to assess comprehensibility. Content validity indices (I-CVI=0.80–1.00, S-CVI/Ave=0.93) confirmed the appropriateness of the items. Construct validity was examined through confirmatory factor analysis (CFA), and the fit indices (χ²/df=4.03, CFI=0.91, GFI=0.90, RMSEA=0.038) supported the original four-factor model. The internal consistency coefficient was Cronbach's α=0.89, and McDonald's Ω=0.90. The test–retest reliability was high (ICC=0.93), and item discrimination was statistically significant (p<0.001).These results indicate that the Turkish version of the MDQ is a valid and reliable tool for evaluating decompensation in patients with heart failure. The adaptation process was conducted in accordance with the guidelines of the International Test Commission (ITC), ensuring linguistic and cultural equivalence. In conclusion, the Turkish MDQ is considered a valuable instrument that can be utilized in both clinical practice and research for the early identification of decompensation symptoms and for patient follow-up.