Evaluation of TBEC 2018 procedures for RC buildings with basement
Bodrumlu betonarme binalar için TBDY 2018 prosedürlerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 1000892
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YAKUT, DR. ÖĞR. ÜYESİ VESİLE HATUN AKANSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Pek çok betonarme yapı, otopark, makine daireleri, depo, toprak tutma veya barınak gibi çeşitli yapısal ve mimari amaçlar için rijit temellerle tasarlanmaktadır. Bu tür binaların üst ve alt bölümleri (bodrum katları) arasındaki bağlantı ve etkileşime rağmen, dayanımları, rijitliği ve dinamik özellikleri aynı değildir. Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2018, bodrum katlı binaların analizi için iki eşdeğer deprem yükü ve iki modal analiz yöntemi olmak üzere dört doğrusal yöntem önermektedir. Ayrıca tüm bina modal analiz yöntemi için önerilen bir revizyon bulunmaktadır. Bu tez kapsamında Türkiye'nin yapı stokunu temsil edebilecek değişken bodrum ve üst kat sayılarına sahip altı adet simetrik betonarme bina doğrusal yöntemler kullanılarak analiz edilmiştir. Sonra, nonlineer statik itme analizi ve doğrusal olmayan zaman tanım alanı analizleriyle nonlineer davranış incelenmiştir. Yönetmelikte verilen doğrusal yöntemlerin uygulanabilirliğini ve tutarlılığını değerlendirmek için doğrusal ve doğrusal olmayan analizlerden elde edilen kolon iç kuvvetler ve kat kesme kuvvetleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Many reinforced concrete structures are designed with rigid basements for various structural and architectural purposes, such as parking lots, mechanical rooms, storage, soil retaining or shelter. Despite the connection and interaction between the upper and lower portions (basements) of such buildings, their strength, stiffness, and dynamic properties are not identical. The Turkish Building Earthquake Code 2018 specifies four linear methods to analyse such buildings with basements, including two equivalent earthquake loads and two modal analysis methods. In addition, there is a proposed revision for the total structure modal analysis method. Within the scope of this thesis, the six symmetrical reinforced concrete buildings with varying numbers of basements and upper stories that could represent Türkiye's building stock were analysed using code-based linear methods. Then, pushover analysis and nonlinear time history analyses were conducted to observe nonlinear behaviour. The results obtained from the linear and nonlinear analysis were compared based on column internal forces and storey shear forces to evaluate the applicability and consistency of the linear methods.