Uncovering students systems thinking reasoning patterns: A case for ecological systems
Öğrencilerin ekolojik sistemlere yönelik sistemsel düşünme ve nedensel akıl yürütme becerilerinin incelenmesi
- Tez No: 1000932
- Danışmanlar: PROF. DR. CEREN ÖZTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul öğrencilerinin ekolojik sistemler hakkındaki sistemsel düşünme becerilerini ve nedensel akıl yürütme becerilerini sistemsel düşünme perspektifinden incelemektir. Çalışmaya 6., 7. ve 8. sınıflarda öğrenim gören toplam 510 öğrenci katılmıştır. Nicel araştırma desenin benimsendiği çalışmanın verileri Mambrey ve arkadaşları (2022) tarafından geliştirilen Sistemsel Düşünme Testi kullanılarak toplanmış ve Mehren ve arkadaşları (2018) tarafından geliştirilen sistemsel düşünme modeli çerçevesinde analiz edilmiştir. Çoktan seçmeli sorulardan oluşan test, öğrencilerin sistem organizasyon becerilerini, sistem davranış becerilerini, sisteme uygun eyleme geçme niyetini ve sistemin modellemesi becerilerini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Katılımcıların yanıtları, betimsel istatistikler kullanılarak değerlendirilmiş ve tek nedenli, doğrusal ve karmaşık akıl yürütme becerileri olarak sınıflandırılmıştır. Bulgular, ortaokul öğrencilerinin (a) ekosistemlerdeki karmaşık ilişkileri açıklamak için farklı sistemsel düşünme modellerini kullandıklarını, (b) Çayır Besin Ağın sistemindeki ilişkileri incelerken tek nedenli ve doğrusal akıl yürütme becerisineviii sahip olduklarını, (c) sistem bileşenlerini bağımsız ya da sadece doğrudan bağlantılar aracılığıyla birbirine bağlayan bir düşünme biçimi geliştirdiklerini ve (d) ekosistemi dinamik ve etkileşimli bileşenlere sahip bütüncül bir sistem olarak kavramsallaştırmada zorlandıklarını göstermiştir. Ayrıca, sistem modelleme gibi karmaşık akıl yürütme gerektiren kavramlarda performanslarının sınırlı olduğu görünmektedir. Sonuç olarak, mevcut çalışma bulgularının fen eğitiminde yer alan karmaşık sistemlerin, özel olarak ta ekosistem konusunun öğretimine ve öğrenimine önemli geri bildirimler sunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine middle school students' systems thinking skills and causal reasoning patterns about the ecological system from a systems thinking perspective. A total of 510 students attending to 6th, 7th, and 8th grades participated in the study. A quantitative research design was adopted, and data were collected using the systems thinking test developed by Mambrey et al. (2022) and analyzed within the framework of the systems thinking model developed by Mehren et al. (2018). The test consisted of multiple-choice items and assessed students' system organization skills, system behavior skills, system-adequate intention to act skills, and system modeling skills. Participants' responses were evaluated using descriptive statistics and classified into monocausal, linear, and complex reasoning patterns. The findings indicated that middle school students (a) use different systems thinking models when explaining complex relationships in ecosystems, (b) possessed monocausal and linear reasoning while dealing with ecological systems (i.e., Meadow Food Web) and (c) developed a way of thinking that linked system elements independently or only through direct connections. Besides, they had limited performance in the concepts requiring complex reasoning, such as system modeling. In general, the results revealed that students struggle to conceptualize ecosystem as a holistic system with dynamic, interactive components. Hence, current study highlights the importance of integration of systems thinking into science curricula with an emphasis of complex processes such as indirect effects, multi-step causal chains, and dynamic interactions.