The relationship between social emotional foreign language learning and academic buoyancy in higher education
Yüksek öğretim bağlamında sosyal duygusal yabancı dil öğrenme ve akademik dayanıklılık arasındaki ilişki
  1. Tez No: 1000931
  2. Yazar: BURHAN CİLLİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENEM ZAİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Son yıllarda, akademik ortamlarda öğrencilerin katılımını ve iyi oluşunu artırmada sosyal-duygusal yeterliliklerin önemine giderek daha fazla odaklanılmaktadır. Yabancı Dil Olarak İngilizce (EFL) öğrenimi bağlamında, öğrenciler sıklıkla kaygı, performans baskısı ve akademik başarısızlık gibi zorluklarla karşı karşıya kalırlar; bu da sosyal-duygusal öğrenmeyi (SEL) ve akademik dayanıklılığı (AB) önemli kılar. Bu araştırma, Türkiye'deki üniversite hazırlık sınıfı öğrencilerinin Sosyal-Duygusal Yabancı Dil Öğrenme (SEFLL) ve Akademik Dayanıklılığı (AB) arasındaki ilişkiyi ve bu yapıların demografik ve akademik değişkenlere göre nasıl farklılık gösterdiğini incelemektedir. Nicel ve korelasyonel bir araştırma tasarımı kullanılarak, Türkiye'nin güney bölgesindeki dört İngilizce eğitim veren üniversitede hazırlık sınıfında öğrenim gören 304 öğrenciden veri toplandı. Veriler, Sosyal-Duygusal Yabancı Dil Öğrenme Ölçeği (Zaimoğlu, 2018) ve Akademik Dayanıklılık Ölçeği (Öner, 2022) kullanılarak toplanmıştır. Verileri analiz etmek amacıyla tanımlayıcı istatistikler, bağımsız örneklem t-testleri, Pearson korelasyon analizleri ve çoklu regresyon analizleri kullanılmıştır. Araştırma sonuçları, öğrencilerin orta yüksek düzeyde sosyal duygusal yabancı dil öğrenme ve orta düzeyde akademik dayanıklılık bildirdiklerini gösterdi. SEFLL düzeylerinin cinsiyet, yaş, İngilizce yeterlilik düzeyi ve üniversite türü açısından değişkenlik göstermediği tespit edilmiştir; bu da sosyal duygusal yeterliliklerin hazırlık sınıfları bağlamında öğrenci için nispeten istikrarlı kaynaklar olabileceğini göstermektedir. SEFLL'ye kıyasla, akademik dayanıklılıkta sınırlı bir değişkenlik gözlemlendi; daha büyük yaştaki öğrenciler daha fazla özgüven, soğukkanlılık ve genel dayanıklılık bildirirken, erkek öğrenciler daha fazla soğukkanlılık bildirdi. SEFLL ile akademik dayanıklılık arasında, özellikle dayanıklılığın özgüven ve bağlılık boyutları ile anlamlı pozitif korelasyonlar bulunmuştur. Regresyon analizleri, özgüven ve bağlılığın SEFLL'nin güçlü pozitif yordayıcıları olduğunu, koordinasyon ve soğukkanlılığın ise küçük ancak anlamlı negatif yordayıcı etkileri olduğunu ortaya koymuştur. Dolayısıyla, genel olarak, sonuçlar sosyal-duygusal yeterlilikler ve akademik dayanıklılığın, İngilizce hazırlık öğrencilerinin yaşam gerçekliğinde birbirleriyle son derece bağlantılı ve karşılıklı olarak destekleyici yapılar olduğunu göstermektedir. Araştırma aynı zamanda, dil öğretiminde bilişsel ve performansa dayalı modellerin aşılmasının gerekliliğini vurgulamakta ve duygusal düzenlemeyi, özgüveni ve dayanıklılığı kolaylaştıran ve öğrencilerin akademik zorluklarla başa çıkmalarına yardımcı olan pedagojilerin geliştirilmesinin gerekliliğinin altını çizmektedir. Sosyal ve duygusal öğrenme (SEL) ve akademik dayanıklılığı (AB) destekleyici uygulamaların İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen (EFL) hazırlık programları bağlamında entegrasyonu, daha sürdürülebilir, insancıl ve etkili dil öğrenme deneyimleri yaratmaya yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
In recent years, there has been a growing focus on the importance of social-emotional competences in enhancing learners' engagement and well-being in academic contexts. In the context of English as a Foreign Language (EFL) learning, learners are often faced with challenges of anxiety, pressure to perform, and academic failure, making social-emotional learning (SEL) and academic buoyancy (AB) essential. This research explores the relationship between Social-Emotional Foreign Language Learning (SEFLL) and Academic Buoyancy (AB) of Turkish university preparatory class students and how these constructs differ by demographic and academic variables. With a quantitative and correlational research design, the data was collected from 304 preparatory class students enrolled in four English-medium instruction universities in the southern region of Türkiye. The data was collected using the Social-Emotional Foreign Language Learning Scale (Zaimoğlu, 2018) and the Academic Buoyancy Scale (Öner, 2022). Descriptive statistics, independent samples t-tests, Pearson correlation analyses, and multiple regression analyses were employed to analyze the data. The findings showed that students reported moderately high levels of SEFLL and moderate levels of academic buoyancy. Levels of SEFLL were found to be invariant across gender, age, English proficiency level, and type of university, implying that social emotional competences may be relatively stable resources for the learner in the preparatory class contexts. In comparison to SEFLL, academic buoyancy had limited variation, with older students reporting greater confidence, composure, and overall buoyancy, and male students reporting greater composure. Significant positive correlations were found between SEFLL and academic buoyancy, particularly with the buoyancy dimensions of confidence and commitment. Regression analyses revealed that confidence and commitment were strong positive predictors of SEFLL, and coordination and composure had small but significant negative predictive effects. Thus, overall, the results appear to indicate that the social-emotional competences and academic buoyancy are highly interconnected and mutually supportive constructs within the lived reality of the EFL preparatory students. The research also emphasizes the necessity of transcending the cognitive and performance-based models of language instruction and underlines the necessity for developing pedagogies that facilitate emotional regulation, confidence, and buoyancy, and help students cope with academic challenges. The integration of SEL and academic buoyancy-promoting practices within the context of EFL preparatory programs may help create more sustainable, humane, and effective language learning experiences.