Kan kontaminasyonunun farklı kalsiyum silikat esaslı perforasyon tamir materyallerinin bağlanma dayanımı üzerine olan etkileri
The effect of blood contamination on the bond strength of different calcium silicate-based perforation repair materials
- Tez No: 1000933
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SITKI SELÇUK GÖKYAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endodonti Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı Harvard MTA Universal Handmix(Harvard Dental International Hoppegarten,Germany), NeoPutty(Avalon Biomed, Houston TX, USA), TheraCal LC(Bisco Inc, IL, USA) gibi farklı kullanım özellikleri ve uygulama şekillerine sahip 3 farklı kalsiyum silikat esaslı materyalin furkasyon perforasyonu tamirinde kullanıldığında bağlanma dayanımlarını karşılaştırmak ve bu materyallerin bağlanma dayanımlarının kan kontaminasyonundan nasıl etkilendiklerini araştırmaktır. Çalışmaya dahil edilen 60 adet 2 köklü alt molar dişlerinin tamamı pulpa boşluğu açığa çıkacak şekilde elmas separe ile kesilmiştir. Her bir diş örneğinin furkasyon bölgelerinin tam ortasına 1.3 mm çapında perforasyon kaviteleri hazırlanmıştır. Çalışmada, 60 adet alt molar diş rastlantısal olarak uygulanacak olan 3 farklı materyal grubuna ayrılmış ve ardından her bir materyal grubu, kan kontaminasyonu varlığı veya yokluğu durumlarına göre 10'ar adet diş içeren alt gruplara (toplam 6 grup) bölünmüştür. Kontaminasyon gruplarındaki örneklere, kan taze iken ilgili tamir materyalleri üretici talimatları doğrultusunda uygulanmış, kontaminasyon uygulanmayan kontrol gruplarında ise aynı işlem kansız ortamda gerçekleştirilmiştir. Örnekler materyallerin ilk sertleşme süreleri beklendikten sonra, sertleşmelerinin tamamlanması için 1 hafta etüv cihazında bekletilmiştir. Materyallerin sertleşmeleri tamamlandıktan sonra bağlanma dayanımları, push-out test ile 1 mm çaplı bir uç yardımıyla 1 mm/dk hızda kuronal-apikal yönde kuvvet uygulanarak ölçülmüştür. Veriler SPSS 23 ile analiz edilmiştir. Normal dağılım gösteren verilerin karşılaştırılmasında iki grup için Bağımsız Örnekler T Testi, üç ve üzeri gruplar için Tek Yönlü Varyans Analizi (Tukey testi) kullanılmıştır. Normal dağılmayan verilerde ise iki grup için Mann-Whitney U, üç ve üzeri gruplar için Kruskal-Wallis H (Dunn testi) testlerine başvurulmuştur(p<0,05). Kan kontaminasyonu olmadığında, TheraCal LC ve NeoPutty benzer ve daha yüksek bağlanma dayanımını gösterirken, Harvard MTA anlamlı derecede daha düşük değerler vermiştir. Kan kontaminasyonu olan gruplarda ise materyaller arasında istatistiksel fark sadece Harvard MTA ile TheraCal LC arasında bulunmuştur. Kan kontaminasyonunun materyallerin bağlanma dayanımını anlamlı derecede değiştirmediği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the bond strength of three different calcium silicate–based materials with different handling properties and application forms—Harvard MTA Universal Handmix (Harvard Dental International, Hoppegarten, Germany), NeoPutty (Avalon Biomed, Houston, TX, USA), and TheraCal LC (Bisco Inc., IL, USA)—when used for furcation perforation repair, and to investigate how blood contamination affects the bond strength of these materials. A total of 60 extracted two-rooted mandibular molars were sectioned with a diamond saw to expose the pulp chamber. A perforation cavity with a diameter of 1.3 mm was prepared at the center of the furcation area of each tooth specimen. The 60 mandibular molars were randomly allocated into three material groups, and each material group was further divided into two subgroups (n = 10) according to the presence or absence of blood contamination, resulting in a total of six groups. In the contamination groups, the repair materials were applied in the presence of fresh blood according to the manufacturers' instructions, whereas in the control groups, the same procedures were performed in a blood-free environment. After waiting for the initial setting times of the materials, all specimens were stored in an incubator for one week to allow complete setting. Following complete setting, the push-out bond strength was measured by applying a load in the coronal-to-apical direction at a crosshead speed of 1 mm/min using a 1-mm-diameter plunger. The data were analyzed using SPSS version 23. Independent samples t-tests were used to compare two groups with normally distributed data, and one-way analysis of variance (ANOVA) with Tukey post hoc tests was used for comparisons among three or more groups. For non-normally distributed data, the Mann–Whitney U test was used for two-group comparisons, and the Kruskal–Wallis H test with Dunn's post hoc test was used for comparisons among three or more groups (p < 0.05). In the absence of blood contamination, TheraCal LC and NeoPutty showed similar and higher bond strength values, whereas Harvard MTA exhibited significantly lower values. In the blood-contaminated groups, a statistically significant difference among the materials was found only between Harvard MTA and TheraCal LC. Blood contamination did not significantly alter the bond strength of the materials.