İşitme engelli milli güreşçilerin işitme kayıp oranlarına göre denge becerisi çeviklik becerisi ve görsel reaksiyon zamanlarının incelenmesi
İnvestigation of the balance skills agility skills and visual reaction times of hearing-impaired national wrestlers according to their hearing loss rates
- Tez No: 1000972
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN AKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, işitme engelli millî güreşçilerin işitme kayıp düzeylerine göre denge, çeviklik ve görsel-motor reaksiyon performanslarını karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya aktif olarak milli takımlara seçilen, yaş ortalaması (27,84 ± 6,12) 39 işitme engelli millî güreşçiler gönüllü olarak katılmıştır. Araştırma kapsamında sporcuların işitme kayıp düzeyleri (55–69 dB, 70–84 dB ve 85 dB ve üzeri) dikkate alınarak gruplar oluşturulmuştur. Katılımcıların denge performansları performanze, görsel-motor reaksiyon süresi FitLight™ reaksiyon sistemiyle, çeviklik performansı ise illinois çeviklik testi belirlenmiştir. Çalışmada elde edilen verilerin analizi IBM SPSS 24.0 paket programı ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediği Shapiro-Wilk testi ile incelenmiş ve verilerin normal dağılım gösterdiği belirlenmiştir. Tanımlayıcı istatistiklerin ardından üç ve daha fazla grubun karşılaştırılmasında OneWay ANOVA testi uygulanmış, gruplar arasında fark bulunması durumunda Post-Hoc Tukey testi kullanılmıştır. Çalışmada anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak kabul edilmiştir. Çalışma bulgularına göre, sporcuların işitme kaybı düzeylerine göre denge, çeviklik ve görsel-motor reaksiyon performansları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmemiştir. Bu sonuç, işitme engelli millî güreşçilerin düzenli, planlı ve uzun süreli antrenman süreçleri sayesinde işitme kaybı düzeyinden bağımsız olarak benzer motor performans özelliklerine sahip olduğunu düşündürmektedir. Ayrıca millî takım düzeyinde spor yapmanın getirdiği yüksek antrenman yoğunluğu, sportif deneyim ve görsel uyaranlara karşı gelişmiş adaptasyonun bir sonucu olabilir. Sonuç olarak, işitme engelli millî güreşçilerin denge, çeviklik ve görsel reaksiyon performanslarının işitme kaybı düzeyine bağlı olarak değişmediği ve bu performans özelliklerinin etkin antrenman süreçleriyle üst düzeyde sürdürülebildiği söylenebilir. Bu doğrultuda, işitme engelli millî güreşçilerin antrenman programları planlanırken ii işitme kaybı düzeyinden ziyade denge, çeviklik ve görsel reaksiyon becerilerini geliştirmeye yönelik bütüncül ve branşa özgü çalışmaların sürdürülmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare balance, agility, and visual-motor reaction performance of deaf national wrestlers according to their levels of hearing loss. A total of 39 deaf national wrestlers, who were actively selected for national teams in Türkiye, voluntarily participated in the study. Within the scope of the research, groups were formed based on the athletes' hearing loss levels, and balance, agility, and visual-motor reaction performances were compared among these groups. Balance performance was assessed using the Performanze balance system, visual-motor reaction time was measured using the FitLight™ reaction system, and agility performance was evaluated with the Illinois Agility Test. Data analysis was conducted using the IBM SPSS 24.0 statistical software package. The normality of data distribution was examined using the Shapiro–Wilk test, and the data were found to be normally distributed (p< 0.05). Following descriptive statistics, One-Way ANOVA was applied for comparisons among three or more groups, and the Tukey Post-Hoc test was used when significant differences were detected. The level of statistical significance was set at p < 0.05. According to the findings of the study, no statistically significant differences were found in balance, agility, or visual-motor reaction performance among athletes based on their levels of hearing loss. This result suggests that deaf national wrestlers possess similar motor performance characteristics regardless of hearing loss level, likely due to regular, systematic, and long-term training processes. Additionally, the high training intensity, extensive sporting experience, and advanced adaptation to visual stimuli associated with competing at the national team level may have contributed to these findings. In conclusion, it can be stated that the balance, agility, and visual reaction performances of deaf national wrestlers do not vary according to hearing loss level and that these performance characteristics can be maintained at a high level through effective training processes. The findings of this study are expected to provide scientific contributions to the planning of training programs for deaf athletes and to offer valuable support to the limited existing literature.