Ortopedi ve travmatoloji alanında kullanılan ilaçların fotonik özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the photonic properties of drugs used in orthopedics and traumatology
- Tez No: 1000971
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Malatya Turgut Özal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, ortopedi ve travmatoloji alanında yaygın olarak kullanılan Arava, Cales, Muscoflex, Dolorex ve Terapix jel ilaçlarının fotonik ve optik özellikleri deneysel olarak kapsamlı biçimde incelendi. 254, 365 ve 400 nm dalga boylarına sahip UV ışık kaynakları kullanılarak UV ışınlamasının ilaçların fotonik özellikleri üzerindeki etkileri ayrıntılı olarak araştırıldı. İlaçların absorbans ve geçirgenlik spektrumları incelendiğinde, her bir ilacın kendine özgü karakteristik soğurma bantları sergilediği belirlenmiştir. UV ışınlama deneyleri, özellikle Arava ilacı için bant aralığının UV dalga boyu kısaldıkça sistematik biçimde arttığını ve bunun elektronik polarizasyonun baskılanmasıyla ilişkili olduğunu göstermiştir. Kırılma indisi dağılımları ve dispersiyon davranışları, farklı ampirik modeller kullanılarak analiz edilmiş; elde edilen sonuçlar, bant aralığı ile kırılma indisi arasındaki ters ilişkinin tüm ilaçlar için geçerli olduğunu ortaya koymuştur. Tek osilatör modeli yardımıyla hesaplanan tek osilatör enerjisi, dispersiyon enerjisi ve optik osilatör gücü parametreleri, ilaçların ışık–madde etkileşim gücündeki temel farklılıkları nicel olarak açıklamıştır. Sonuç olarak bu çalışma, incelenen ilaçların yalnızca farmasötik ajanlar değil, aynı zamanda biyofotonik aktif malzemeler, organik yarıiletken adayları ve optik dielektrik biyomateryaller olarak değerlendirilebileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the photonic and optical properties of Arava, Cales, Muscoflex, Dolorex, and Terapix gel, which are widely used in orthopedics and traumatology, were comprehensively investigated through experimental methods. Using UV light sources with wavelengths of 254, 365, and 400 nm, the effects of UV irradiation on the photonic properties of the drugs were examined in detail. Analysis of the absorbance and transmittance spectra revealed that each drug exhibits its own characteristic absorption bands. UV irradiation experiments demonstrated that, particularly for the Arava drug, the optical band gap increases systematically as the UV wavelength decreases, which is associated with the suppression of electronic polarization. The refractive index distributions and dispersion behaviors were analyzed using various empirical models; the obtained results revealed that the inverse relationship between the optical band gap and refractive index is valid for all investigated drugs. The single-oscillator energy, dispersion energy, and optical oscillator strength parameters calculated using the single-oscillator model quantitatively explained the fundamental differences in the light–matter interaction strength of the drugs. As a result, this study demonstrates that the investigated drugs can be considered not only as pharmaceutical agents but also as biophotonically active materials, organic semiconductor candidates, and optically dielectric biomaterials.