Kur'an-ı Kerim'in inanmaya davette kullandığı üslubu
The Holy Koran's method of edikation
- Tez No: 100098
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET NEDİM SERİNSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Tezin Adı : KUR' ANI KERIM'IN İNANMAYA DAVETTE KULLANDIĞI USLÜBÜ Tezi Hazırlayan : Niyazali Aripov Tez Danışmanı : Doç. Dr. A. Nedim Serinsu Tez Sayfası : 90 Yüksek Lisans Tezi Kur' an bütünüyle insanları doğru yola çağıran bir kitaptır. O, insanları imana çağırırken her türlü düşündürücü üslûplar kullandığı görülmüştür. Kuran çoğu zaman insanların aklına, düşüncesine, fikir yürütmesi gibi soyut olan özelliklerine hitap ederek imana davet ettiği anlaşılmıştır. Bundan sonra aklını kullanarak önce temel iman esaslarına çağırmayı hedef edinmektedir. Kuran-ı Kerim davet ederken, davet muhataplarını her yönüyle göze almıştır. Onların sosyal çevrelerine göre etkileyici üslûplar kullandığı görülmektedir. Ayrıca o, insanlara hitap ederken onların doğru ve yanlış edindikleri düşünce sistemlerini, iman özelliklerini kendileri kavrayacağı bir üslûpla belitmiştir. Kuran-ı Kerimin imana davetinde çeşitli üslûplar kullandığını da araştırma sonunda anlamaktayız. Mesela, bunlardan geçmişten örnek almamız için kıssa uslübü, kendimizi kıyaslamamız için mesel uslübü, aşağıdan yukarıya doğru yavaş yavaş sinemize imanı yerleştirmemiz için kolaylaştırma uslübü verilen mesajın tekitlenmesi için yemin gibi uslübları kullandığı görülmektedir. Sonuçta şunu diyebiliriz ki, Kuran' in esas genel mesajı hiçbir zaman değişmeyecektir. Ama o mesajı ulaştırma metotları, üslûpları zamana göre insan oğlunun gelişmesine göre farlılık arzedebilir. Burada önemli olan davetçinin gerek uslüp ve gerekse düşünce olarak geri kalmamasıdır. Araştırma sonunda şöyle bir neticeye vardık ki, Kuran' ı Kerim' in inanmaya davette kullandığı uslübü adlı konunun önemi son derece büyüktür. Bizim araştırmamız bu konunun belli bir kısmını teşkil etmektedir. İnşaallah ileride bu konuyla ilgili daha geniş araştırmalar yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT“THE HOLY KORAN'S METHOD OF EDUCATION”An MA thesis submitted to the Institute of Social Sciences of Ankara University Physical features Presenter Superviser 90 Niyazali Aripov Doç. Dr. A. Nedim Serinsu The Koran admittedly occupies an important position among the great religious books of the world. Though the youngest of the epoch- making worlds belonging to this class of literature, it yields to hardly any in the wonderfoll effect which ik has produced on large masses of men. İt has created an all but new phase of human thought and a fresh type of charakter. It first trasformed a namber of heterogenous desert tribes of the arabian peninsula into a nation heroes, and than proceeded to crate the vast politico religiuos organisations of the Muhammedan world which are one of the. great forces with which Europe and East have reckon to day. The method folloved by Mohammad in the promulgation of the koran olso requires to be treaded with diskrimination. From the first flash of prophetic inspiration and artfull rhetoric. He in fact accomodated his moral sens to the circumstanded in which the role he had to play involved him. Yet the moslems themselves consider the book the finest that ever appeared among men. They find no incongruity in the style. To them the matter is all true and the manner all perfect. Their estern temperament responds readly to the crude strong, and wild appeal which its cadences make to-them and jingling rhyme in in which the sentenses of a discourse generally end adds to the charm of the whol.