Kutsal kitaplar bağlamında Yahudilik, Hristiyanlık ve İslam'da ikna
Persuasion in Judaism, Christianity and Islam in the Context of the Sacred Books
- Tez No: 744666
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL POLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
Bu araştırma, dinler için vazgeçilmez bir konu olduğunu söyleyebileceğimiz ikna olgusunu ele almaktadır. İkna; Yahudilik, Hristiyanlık ve İslam'ın üzerinde durduğu temel hususiyetlerden biridir. Bu dinler, Tanrı'nın belirlediği hedefler doğrultusunda dönüşüm yaşanması için ikna edici iletişim unsurlarından yararlanmakta; baskıya veya meşru olmayan yollara başvurmaksızın insanları etkilemeye çalışmaktadır. Her üç din de kendi inanç esaslarını insanlara benimsetmeyi; birtakım mesajlar aracılığıyla onların duygu, düşünce ve davranışlarını değiştirmeyi amaçlamaktadır. Tanrı, varlığını ve buyruklarını bildirmek gayesiyle insanlarla iletişim kurmaktadır. Bu iletişim vasıtasıyla onları iyiliğe davet etmekte, kötülükten sakındırmaktadır. İnsanların hidayete ve kurtuluşa ulaşmasını isteyen Tanrı, emirlerine itaat edilmesini sağlamak için onlara kutsal kitaplar ve peygamberler aracılığıyla ikna delilleri sunmaktadır. İlahi mesajları aktarmakla görevli elçiler de Tanrı kelamını kabul ettirmek için insanları yönlendirmektedir. Bu çalışmada ikna amaçlayan eylem ve söylemlerle insanları inanmaya teşvik eden kaynakların hedef üzerindeki etkisi Tanah, Yeni Ahit ve Kur'ân-ı Kerîm bağlamında ortaya konulmaktadır. Ayrıca yaratıcı, vahiy, mucize, mükâfat, ceza gibi ana konuların ikna sürecindeki rolleri incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
This research deals with the phenomenon of persuasion, which we can say is an indispensable subject for religions. Persuasion is one of the main features of Judaism, Christianity and Islam. These religions benefit from persuasive communication elements in order to experience a transformation in line with the goals determined by God; tries to influence people without resorting to coercion or illegitimate means. Every three religions want people to adopt their own principles of belief; They aim to change their feelings, thoughts and behaviors through certain messages. God communicates with people in order to inform them of its existence and its commandments. Through this communication, God invites them to goodness and forbids them from evil. God, who wants people to reach guidance and salvation, provides them with proofs of persuasion through scriptures and prophets to ensure that its commands are obeyed. The envoys, who are in charge of conveying divine messages, direct people to accept the word of God. In this study, the effect of the sources that encourage people to believe with persuasive actions and discourses on the target is revealed in the context of the Tanakh, New Testament and Qur'an. In addition, the roles of the main subjects such as creator, revelation, miracle, reward and punishment in the persuasion process are examined.