İnciller'de ve Kur'an-ı Kerim'de Hz. İsa ile ilgili olağanüstü haller
The extraordinary situations in gospels and Holy Koran about Jesus
  1. Tez No: 228232
  2. Yazar: ŞÜKRAN PARLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HİKMET EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Hz. İsa, tebliğ hayatı boyunca vaaz ve nasihatler vererek İsrail oğullarını Allah'ın varlığına ve birliğine inanmaya, Allah'a ortak koşmadan sadece ona ibadet etmeye davet etmiş, bu tebliğ faaliyetini yürütürken de yer yer vaazlarının hakikatini ispatlamak için pek çok olağanüstü hal göstermiştir. Hz. İsa'nın göstermiş olduğu bu olağanüstü haller büyük yankı uyandırmış ve gittiği yerlere arkasından büyük kalabalıkları sürüklemiştir. Yahudi toplumunda Hz. İsa'nın öğretilerinin yayılmasında ve ona inananların çoğalmasında Hz. İsa'nın gösterdiği olağanüstülüklerin önemli bir etkisi olmuştur. Bu olağanüstülükler Hz. İsa'nın tebliğ faaliyetinin bir aracı olarak bir yandan İsa'nın vaazlarını kolaylaştırmış ve inananların imanını kuvvetlendirmiş diğer yandan da onu görevlendiren ilâhi iradeyi tanıtmıştır.Biz de tezimizde Hz. İsa'nın olağanüstü hallerini İnciller ve Kur'an-ı Kerim bağlamında tesbit etmeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
Jesus, sermonizing and admonishing during his whole life of notification, invited Israeli people to believe in the existence and unique of God, to pray only for God without getting associated, and showed a lot of extraordinary situation while carrying out these activities of notification in order to prove the reality of his sermons. These extraordinary situations shown by Jesus had a great amount of repercussions, and he made large crowded people collected following him where he arrived at. Within Jewish society, Jesus? extraordinary actions had a great amount of effect fort he principles of Jesus getting spread and fort he ones who believed in him getting increased. These extraordinary situations made Jesus?s activities easy in a way as a means of Jesus? notification affairs, and got the religious belief of the believers become powerful, and on the other hand, made the God like decree that had assigned him got introduced.We have also tried to determine the extraordinary situations of Jesus in the context of Gospels and the Holy Koran in our thesis.