Okul öncesi öğretmenlerinin sınıf içi etkinliklerde yapay zekâ kullanımına ilişkin görüşlerinin incelenmesi
Investigation of preschool teachers' opinions on the use of artificial intelligence in classroom activities
  1. Tez No: 1000984
  2. Yazar: BEYZA NUR OTURAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMMÜHAN YEŞİL DAĞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, okul öncesi öğretmenlerinin sınıf içi etkinliklerde yapay zekâ kullanımına ilişkin görüşlerini derinlemesine incelemek amacıyla yürütülmüştür. Nitel araştırma yaklaşımıyla tasarlanan çalışma, olgu bilim (fenomenoloji) deseninde yapılandırılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, ölçüt örnekleme yöntemiyle belirlenen 12 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen“Öğretmen Bilgi Formu”ve“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi tekniğiyle çözümlenerek ilgili temalar ve kategoriler altında kavramsallaştırılmıştır. Araştırma bulguları, öğretmenlerin yapay zekayı temel olarak“insan beyni”ve“bilgisayar programı/ yazılım”şeklinde tanımladıklarını ortaya koymuştur. Katılımcıların yarısının yapay zekayı aktif olarak kullandığı; özellikle ders hazırlığı ile içerik üretimi aşamalarında bu teknolojiden yararlandıkları ve bu durumun zaman yönetimi açısından avantaj sağladığı saptanmıştır. Yapay zekâ kullanımının; çocuklarda merak ve motivasyonu artırması ile eğitim sürecini zenginleştirmesi temel kazanımlar olarak vurgulanırken; katılımcıların çok büyük bir kesiminin kendi yapay zekâ kullanım düzeylerini“orta”veya“düşük”olarak tanımlaması dikkat çekicidir. Uygulama sürecindeki temel engellerin altyapı yetersizliği, teknik bilgi eksikliği ve kurumsal erişim kısıtlamaları olduğu belirlenmiştir. Ayrıca öğretmenlerin; çocuklarda oluşabilecek aşırı ekran maruziyeti ve bilişsel yaratıcılığın körelmesi gibi olası risklere dair endişe taşıdıkları tespit edilmiştir. Sonuç olarak öğretmenler; yapay zekanın çocuklarla doğrudan temasını gelişimsel kaygılarla kısıtlı tutma eğilimindeyken, eğitim planlama ve materyal geliştirme süreçlerinde sağladığı operasyonel kolaylıklara yüksek değer atfetmektedirler. Okul öncesi eğitimde yapay zekanın etkinliğini artırmak adına öğretmenlere yönelik uygulamalı eğitimlerin düzenlenmesi, teknolojik altyapının iyileştirilmesi ve Türkçe dil desteği sunan yerli içeriklerin geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine in depth the views of preschool teachers regarding the use of artificial intelligence (AI) in classroom activities. Designed with a qualitative research approach, the study was structured in a phenomenological design. The study group consisted of 12 preschool teachers determined through criterion sampling. Data were collected via a“Teacher Information Form”and a“Semi-Structured Interview Form”developed by the researcher. The obtained data were analysed using the content analysis technique and conceptualized under relevant themes and categories. The research findings revealed that teachers primarily define artificial intelligence as“human brain”and“computer program/software.”It was determined that half of the participants actively use AI, particularly benefiting from this technology during lesson preparation and content creation stages, which provides advantages in terms of time management. While increasing curiosity and motivation in children and enriching the educational process were emphasized as key benefits, it is noteworthy that the vast majority of participants described their own AI proficiency levels as“medium”or“low.”The main barriers to implementation were identified as inadequate infrastructure, lack of technical knowledge, and institutional access restrictions. Furthermore, it was found that teachers harbor concerns regarding potential risks such as excessive screen exposure and the stunting of cognitive creativity in children. In conclusion, while teachers tend to limit direct contact between AI and children due to developmental concerns, they attribute high value to the operational convenience it provides in educational planning and material development processes. To increase the effectiveness of AI in early childhood education, preschool teachers recommended to organize applied training for teachers, improve technological infrastructure, and develop local content that offers Turkish language support.