Otobiyografik belleğin iki yüzü: Halide Nusret Zorlutuna ve İsmet Kür
The two faces of autobiographical memory: Halide Nusret Zorlutuna and Ismet Kür
  1. Tez No: 1000983
  2. Yazar: BENGİSU ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR GÖKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Comparative Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Halide Nusret Zorlutuna ile İsmet Kür'ün yarı otobiyografik metinleri olan Bir Devrin Romanı ve Yarısı Romanda bireysel ve toplumsal benliklerini nasıl kurguladıklarını incelemektedir. Türkiye'de kadın otobiyografileri, kişisel hafıza, toplumsal cinsiyet rolleri ve özne-toplum ilişkisini görünür kılması bakımından önemli bir alan sunar. Tezde öncelikle otobiyografinin gelişimi ve Türkiye'de kadın öz yaşam anlatılarının Cumhuriyet'in ilk döneminden 1980 sonrası feminist düşünceye uzanan dönüşümü ele alınmıştır. Ardından iki yazarın aile ilişkileri ve yaşam deneyimleri metinlere yansıdığı biçimiyle değerlendirilmiştir. Ana analiz bölümünde ise anlatıcı sesi, söylem, dil kullanımı ve kadınlık deneyiminin sunumu yakın okuma yöntemiyle ve toplumsal cinsiyet perspektifiyle incelenmiştir. Aynı aileden gelen ancak farklı ideolojik duruşlara sahip iki kadın yazarın benlik anlatıları üzerinden yapılan bu karşılaştırma, kadın deneyiminin çeşitliliğini vurgulamakta ve Türk kadın yazını ile otobiyografi çalışmalarına katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines how Halide Nusret Zorlutuna and İsmet Kür construct their individual and social selves in their semi-autobiographical works Bir Devrin Romanı and Yarısı Roman. Women's autobiographical writing in Turkey offers a significant field of inquiry in that it renders visible the relationship between personal memory, gender roles, and the interaction between the self and society. The thesis first addresses the development of autobiography and traces the transformation of women's life writing in Turkey from the early Republican period to the rise of feminist thought after the 1980s. It then evaluates how the authors' family relations and life experiences are reflected in their texts. In the main analysis section, narrative voice, discourse, language use, and the representation of female experience are examined through close reading within a gender perspective. This comparison, based on the self-narratives of two women writers from the same family yet with differing ideological positions, highlights the diversity of women's experiences and contributes to studies of Turkish women's literature and autobiography.