Ai-based optimization of blockchain protocols for cybersecurity in iot systems in medium-sized organizations
Orta ölçekli kuruluşlarda ıot sistemlerinde siber güvenlik için yapay zeka tabanlı blok zinciri protokol optimizasyonu
- Tez No: 1001004
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMAD ILYAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Nesnelerin İnterneti (IoT), küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ'ler) operasyonlarını otomatikleştirmelerine ve daha verimli hale getirmelerine olanak sağlamıştır. Ne yazık ki, bu tesisleri çevrimiçi tutma ihtiyacı, onların güvenilirlik ve bütünlüğünü tehdit edebilecek siber güvenlik risklerine maruz kalmalarına yol açmaktadır. Bu çalışmanın amacı, yapay zekâ destekli optimizasyonları ve bunların gerçek zamanlı tehdit tespiti ve yanıtına etkilerini değerlendirerek bu boşluğu doldurmaktır. Kurumsal IoT kullanımı ve müşterilerin davranışlarına ilişkin veriler, yüzde dağılımları, normallik testleri, doğrusal regresyon, varyans analizi (ANOVA) gibi istatistiksel yöntemler kullanılarak toplanmış ve analiz edilmiştir. Yapay zekâ destekli blok zinciri protokollerinin siber güvenlikteki iyileştirilmiş sonuçları, Amazon IoT veri seti kullanılarak doğrulanmış ve 0,947 göreli katsayı R² elde edilmiştir. Yapay zekâ ayrıca, p-değerleri (<0,05) ve istatistiksel anlamlılık (>2) destekli olarak, gerçek zamanlı tehdit tespiti ve azaltılmasında da önemli bir olumlu rol oynamıştır. Bu sonuçlar, sürekli t ...
Özet (Çeviri)
The Internet of Things (IoT) has enabled small and medium enterprises (SMEs) to automate and make their operations more efficient. Unfortunately, the need to keep these facilities online exposes them to cybersecurity threats that can wreak havoc on their reliability and integrity. The object of this study is to fill this gap by assessing AI-driven optimizations and their effects on real-time threat detection and response. Data regarding enterprise IoT utilization and customers' behavior were collected and analyzed using statistical methods such as percentage distributions, normality tests, linear regression, analysis of variance (ANOVA), etc. The improved outcomes in cybersecurity of AI-enhanced blockchain protocols were validated using the Amazon IoT dataset, yielding a relative coefficient R² of 0.947. AI also played a sig. positive role in real-time threat detection and mitigation, backed by p-values (<0.05) and statistical sig. (>2). These results place emphasis on the continuous training of AI models and regular updates of blockchain protocols as mandatory for the sustainability of the system, resilience, and ability to withstand multi-pronged and persistent threats.