Gemilerin adli satışının milletlerarası etkilerine ilişkin Birleşmiş Milletler sözleşmesi
United Nations convention on the international effects of judicial sales of ships
- Tez No: 1001010
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT SÜZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
GEMİLERİN ADLİ SATIŞININ MİLLETLERARASI ETKİLERİNE İLİŞKİN BİRLEŞMİŞ MİLLETLER SÖZLEŞMESİ Gemilerin adli satışı, deniz ticareti hukukunun hem ekonomik değeri yüksek hem de sınır aşan sonuçlar doğuran bir alanını teşkil eder. Gemilerin alacaklılar tarafından adli satışa konu edilmesi sonrasında yeni maliklerin gemi üzerinde mülkiyet hakkı kazanıp kazanmadığı, bu hakkın diğer ülkelerde tanınıp tanınmayacağı ve önceki malik ile alacaklıların iddialarının satış sonrası ne şekilde hüküm doğuracağı, uzun yıllardır deniz ticaretinde hukuki belirsizliklerin ve uygulama farklılıklarının kaynağını oluşturmuştur. Bu bağlamda, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 7 Aralık 2022 tarihinde kabul edilen ve 5 Eylül 2023 tarihinde Pekin'de imzaya açılan Gemilerin Adli Satışının Milletlerarası Etkilerine İlişkin Birleşmiş Milletler Sözleşmesi (“2022 Pekin Sözleşmesi”), bu alandaki yeknesaklık ihtiyacına cevap vermeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmada, sözleşmenin hazırlık süreci, amacı, sistematik yapısı ve hükümleri ayrıntılı olarak incelenmiştir. Özellikle“ari mülkiyet”,“adli satış belgesi”,“etki tanınması”,“haciz muafiyeti”ve“kamu düzeni istisnası”gibi kavramlar sözleşme hükümleri çerçevesinde değerlendirilmiştir. Sözleşmenin hangi alanlarda yeknesaklık sağladığı, hangi konuları taraf devletlerin iç hukukuna bıraktığı ve hangi sınırlamalara tabi olduğu analiz edilmiştir. Tezin amacı, 2022 Pekin Sözleşmesinin gemi alıcılarına milletlerarası düzeyde mülkiyet güvencesi sağlayıp sağlamadığını ve bu güvencenin uygulamada hangi araçlarla ve sınırlarla desteklendiğini ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
UNITED NATIONS CONVENTION ON THE INTERNATIONAL EFFECTS OF JUDICIAL SALES OF SHIPS The judicial sale of ships constitutes a field of maritime law that not only holds significant economic value but also produces cross-border legal implications. Following the compulsory sale of a vessel by creditors, long-standing legal uncertainties and divergent practices in maritime commerce have arisen concerning whether the purchaser acquires valid title to the ship, whether such title is recognized in other jurisdictions, and how the claims of previous owners and secured creditors are treated post-sale. In this context, the United Nations Convention on the International Effects of Judicial Sales of Ships, adopted by the United Nations General Assembly on 7 December 2022 and opened for signature in Beijing on 5 September 2023 (the“2022 Beijing Convention”), seeks to address the need for uniformity in this field. This study undertakes a detailed examination of the Convention's drafting history, objectives, structural framework, and substantive provisions. In particular, the concepts of clean title, certificate of judicial sale, obligation to recognize, protection against arrest, and public policy exception are analysed within the framework of the Convention. The analysis identifies the areas in which the Convention establishes uniform rules, the matters it leaves to domestic legislation of the contracting states, and the limitations to its application. The purpose of this thesis is to determine whether the Beijing Convention provides purchasers of ships with international legal certainty regarding ownership, and to assess the legal mechanisms and boundaries through which such protection is afforded in practice.