Assesing NATO's role in Turkish-Greek relations: A constructivist analysis
Türk-Yunan ilişkilerinde NATO'nun rolünün değerlendirilmesi: Yapısalcı bir analiz
- Tez No: 1001011
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GİZEM ALİOĞLU ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Soğuk Savaş'ın başlangıcından bu yana, Türkiye ve Yunanistan, aynı ittifak çatısı altında NATO'nun iki önemli üyesi olmasına rağmen, aralarındaki sürekli güven eksiklikleri ve kronik krizler nedeniyle tam anlamıyla iş birliği yapabilmiş değildir. NATO'nun kolektif savunma ve dayanışma ilkelerine rağmen, iki ülke arasındaki tarihsel rekabet, kimlik temelli farklılıklar ve algı önyargıları, ittifakın bütünleştirici işlevini sınırlayan temel faktörler olmuştur. Bu durum, sadece ittifakın bölgesel uyum sağlama kapasitesini değil, aynı zamanda üyeleri arasındaki güven inşa süreçlerini de sorgulatmaktadır. Bu çalışma, NATO'nun Türkiye ve Yunanistan arasındaki iş birliğini teşvik etme konusundaki etkisinin ne ölçüde yapıcı olduğunu ve bu etkinin Yapısalcı (Konstrüktivist) teori çerçevesinde nasıl analiz edilebileceğini incelemektedir. Konstrüktivizm, devlet davranışlarını yalnızca maddi çıkarlarla değil, aynı zamanda kimlik, algı ve normlar gibi sosyal faktörlerle de açıklamaya olanak sağlar. Bu bağlamda, NATO sadece bir güvenlik organizasyonu olarak değil, aynı zamanda üye devletlerin kimliklerini şekillendirme ve karşılıklı algılarını dönüştürme potansiyeline sahip bir sosyal yapı olarak ele alınmaktadır. Bu çerçevede, çalışma, Türkiye ve Yunanistan'ın NATO üyelikleri süresince yaşadıkları krizleri, özellikle Kıbrıs meselesi ve sonrasındaki güven eksikliklerini, NATO'nun bir“birleştirici güç”rolü bağlamında incelemektedir. Bu analiz, NATO'nun kurumsal mekanizmalarının, ikili rekabeti hafifletme kapasitesini değerlendirmeyi ve aynı zamanda kimlik temelli güven inşasının neden sınırlı kaldığını açıklamayı amaçlamaktadır. Sonuç olarak, bu tez, uluslararası organizasyonlardaki çatışma ve iş birliği dinamiklerini anlamaya katkıda bulunmayı hedeflemekte ve NATO'nun sadece askeri bir kurum olarak mı yoksa aynı zamanda üyeleri arasında kimlik oluşumu ve güven üretimi için etkili bir sosyal arena olarak mı işlediğini sorgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the Cold War, Turkey and Greece, despite being allies under NATO, have not been able to develop full cooperation due to chronic crises and security dilemmas. Despite the alliance's principles of collective defense and solidarity, ongoing historical rivalry, identity differences, and perceptual biases have been key factors limiting NATO's integrative function. This situation has raised questions not only about the regional cohesion capacity of the alliance but also about the processes of trust-building among its members. This study analyzes NATO's role in promoting cooperation between Turkey and Greece within the framework of Constructivist Theory. Constructivism allows for an explanation of state behavior not only through material interests but also through social factors such as identity, perception, and norms. In this context, NATO is examined not just as a security organization but as a social structure with the potential to shape the identities of member states and transform their mutual perceptions. The study examines the crises experienced by both countries throughout their NATO membership, particularly focusing on the Cyprus Issue and the deepening trust deficit that followed, within the axis of NATO's role as a“unifying force.”This analysis aims to evaluate the alliance's capacity to soften bilateral competition while explaining why identity-based trust-building has remained limited. In conclusion, this thesis seeks to question whether NATO is merely a military institution or an effective social space that facilitates identity formation and trust production among its members, thereby contributing to the literature on conflict and cooperation dynamics in international organizations.