Etkileşimli medya aracılığıyla retorik kuramı bağlamında değişen rıza mühendisliği kriterlerinin tüketici davranışlarına etkisi
The impact of changing consent engineering criteria on consumer behavior through interactive media in the context of rhetorical theory
- Tez No: 1001019
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HAKAN DÖNMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
Özet
Etkileşimli medya ortamlarında rıza mühendisliği faaliyetlerinin retorik kuramı bağlamında nasıl dönüştüğünü ve bu dönüşümün tüketici davranışları üzerindeki etkisini incelemektedir. Edward Bernays ile başlayan ve Herman & Chomsky'nin katkılarıyla gelişen“rıza mühendisliği”kavramı, günümüzün dijital ve etkileşimli medya ortamlarında daha karmaşık bir yapı kazanmıştır. Retorik kuramının üç temel unsuru olan ethos, pathos ve logos üzerinden yapılan analizle, medya içeriklerinin bireylerin algı, tutum ve davranışlarını nasıl şekillendirdiği değerlendirilmektedir. Çalışmada nitel ve nicel yöntemler birlikte kullanılmış; anketler aracılığıyla farklı yaş, cinsiyet ve gelir düzeyindeki bireylerin medya maruziyetine verdikleri tepkiler analiz edilmiştir. Bulgular, etkileşimli medya aracılığıyla yürütülen rıza mühendisliğinin bireylerin tüketim kararlarını ve yaşam tarzı tercihlerine yönelik önemli bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Bu bağlamda tez, hem iletişim bilimleri hem de medya retoriği açısından özgün bir kuramsal katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines how the practices of consent engineering have transformed within interactive media environments in the context of rhetorical theory, and how this transformation affects consumer behavior. Originating with Edward Bernays and developed further by Herman & Chomsky, the concept of“manufacturing consent”has evolved into a more complex structure in today's digital and interactive media landscape. Using Aristotle's rhetorical appeals ethos, pathos, and logos this research evaluates how media content shapes individual perceptions, attitudes, and behaviors. The study employs both qualitative and quantitative methods, analyzing survey data from individuals of various ages, genders, and income levels to understand their responses to media exposure. Findings reveal that consent engineering through interactive media significantly influences consumer decisions and lifestyle preferences. In this regard, the thesis offers an original theoretical contribution to both communication sciences and media rhetoric studies.