Dijital reklamcılıkta içerik stratejileri: Kozmetik ürünler sunan mağazaların İnstagram reklamlarının içerik analizi
Content strategies in digital advertising: Content analysis of Instagram ads for cosmetic stores
  1. Tez No: 1010104
  2. Yazar: GİZEM BİRHANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BARIŞ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, kozmetik ürün sunan markaların Instagram reklamlarında kullandıkları içerik stratejilerini yorumlayıcı içerik analizi yöntemiyle incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada Flormar, Sephora, Yves Rocher ve Kiko Milano markalarının dijital reklam içerikleri; görsel unsurlar, dilsel yapı, retorik stratejiler (ethos, pathos, logos), çerçeveleme, ikonografi ve kullanıcı etkileşim verileri üzerinden değerlendirilmiştir. Çalışma, söz konusu markaların yalnızca ürün tanıtımı yapmadığını; aynı zamanda estetik değer, kimlik inşası, yaşam tarzı sunumu ve duygusal bağ kurma süreçlerini de dijital reklamcılık aracılığıyla yapılandırdığını ortaya koymaktadır. Elde edilen bulgular, markaların Instagram'da farklı stratejik konumlanmalar benimsediğini göstermektedir. Flormar'ın daha duygusal ve günlük yaşam odaklı bir iletişim dili kullandığı; Sephora'nın çok markalı yapısı üzerinden kapsayıcı ve küresel bir güzellik otoritesi inşa ettiği; Yves Rocher'ın doğallık ve bilimsel uzmanlık ekseninde sürdürülebilirlik temelli bir marka söylemi geliştirdiği; Kiko Milano'nun ise“erişilebilir lüks”ve moda odaklı estetik bir marka kimliği oluşturduğu tespit edilmiştir. Bu farklılaşma, dijital reklamcılıkta içerik stratejilerinin markanın konumlandırma hedefleriyle doğrudan ilişkili olduğunu göstermektedir. Analizler ayrıca görsel estetiğin, ambalaj tasarımının ve sosyal medya etkileşim düzeylerinin tüketici algısı üzerinde belirleyici bir rol oynadığını ortaya koymaktadır. Özellikle yüksek görsel kalite, kısa ve yönlendirici dil kullanımı ile duygusal çağrışımların birlikte kullanılması, tüketici davranışlarını yönlendiren temel faktörler arasında yer almaktadır. Kozmetik sektöründe Instagram reklamları yalnızca ürün tanıtım alanı değil; aynı zamanda kültürel anlam üretimi, tüketim ideolojisi ve marka kimliği inşasının gerçekleştirildiği stratejik bir iletişim alanı olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the content strategies used by cosmetic brands in their Instagram advertisements through a multidimensional interpretive content analysis approach. The research evaluates the digital advertising content of Flormar, Sephora, Yves Rocher, and Kiko Milano brands based on visual elements, linguistic structure, rhetorical strategies (ethos, pathos, logos), framing, iconography, and user interaction data. The study reveals that these brands not only promote products but also construct aesthetic values, build identity, present lifestyles, and establish emotional connections through digital advertising. The findings indicate that the brands adopt different strategic positioning on Instagram. Flormar uses a more emotional and everyday life-oriented communication style; Sephora builds an inclusive and global beauty authority through its multi-brand structure; Yves Rocher develops a sustainability-based brand discourse centered on naturalness and scientific expertise; and Kiko Milano creates an aesthetic brand identity focused on“accessible luxury”and fashion. This differentiation demonstrates that content strategies in digital advertising are directly related to a brand's positioning goals. Analyses also reveal that visual aesthetics, packaging design, and social media engagement levels play a decisive role in consumer perception. In particular, the combination of high visual quality, concise and direct language, and emotional associations is among the key factors influencing consumer behavior. In the cosmetics industry, Instagram ads are considered not only a product promotion space but also a strategic communication area where cultural meaning is produced, consumer ideology is shaped, and brand identity is constructed.