Arkadaşlık nitelikleri ile başa çıkma tarzlarının yalnızlık düzeyini yordaması
The prediction of loneliness levels by friendship qualities and coping styles
- Tez No: 1001020
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER MERVE ERUS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı yüz yüze arkadaşlık nitelikleri, çevrim içi arkadaşlık nitelikleri ve başa çıkma tarzlarının yalnızlık düzeyini ne derece yordadığını belirlemektir. Ayrıca araştırma kapsamında yetişkin bireylerin yalnızlık düzeylerinde cinsiyet, yaş, medeni durum, birlikte yaşadığı kişi, çalışma durumu, sosyal medyada geçirdiği ortalama süre, yüz yüze ilişki kurduğu arkadaşıyla yakın arkadaşlık süresi, çevrim içi ilişki kurduğu arkadaşıyla yakın arkadaşlık süresi ve çevrim içi ilişki kurduğu yakın arkadaşıyla yüz yüze görüşme durumuna göre anlamlı bir fark olup olmadığı incelenmiştir. Araştırma grubu, Türkiye'de yaşayan 18 ile 65 yaş arasındaki katılımcılardan oluşmaktadır. Veriler,“Kişisel Bilgi Formu”,“UCLA Yalnızlık Ölçeği Kısa Formu”“McGill Arkadaşlık Ölçeği”,“Çevrim İçi Arkadaşlık Nitelikleri Ölçeği”ve“Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği”ile toplanmıştır. Veri analizinde bağımsız gruplar t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Welch-ANOVA testi, Pearson korelasyon analizi ve çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmada t testi ve ANOVA analiz sonuçlarına göre yaş, medeni durum, birlikte yaşadığı kişi, çalışma durumu, sosyal medyada geçirilen ortalama süre ve yüz yüze ilişki kurduğu arkadaşıyla yakın arkadaşlık süresi değişkenlerine göre anlamlı farklılık bulunmakta; cinsiyet, çevrim içi ilişki kurduğu arkadaşıyla yakın arkadaşlık süresi ve çevrim içi ilişki kurduğu yakın arkadaşıyla yüz yüze görüşme durumu değişkenlerine göre anlamlı farklılık bulunmamaktadır. Çoklu regresyon analizi sonucunda arkadaşlık niteliklerinin, etkili başa çıkma tarzlarının ve etkisiz başa çıkma tarzlarının yalnızlığı yordadığı bulunmuştur. Araştırmanın bulguları, alanyazın ve araştırmalar ışığında tartışılmış, öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the extent to which face-to-face friendship qualities, online friendship qualities, and coping styles predict levels of loneliness. In addition, the study examines whether adults' levels of loneliness differ significantly according to gender, age, marital status, living arrangement, employment status, average time spent on social media, duration of close face-to-face friendships, duration of close online friendships, and the frequency of face-to-face meetings with close online friends. The research sample consisted of participants aged between 18 and 65 who reside in Türkiye. Data were collected using the Personal Information Form, the UCLA Loneliness Scale–Short Form, the McGill Friendship Questionnaire, the Online Friendship Quality Scale, and the Ways of Coping with Stress Scale. For data analysis, independent samples t-tests, one-way analysis of variance (ANOVA), Welch's ANOVA, Pearson correlation analysis, and multiple linear regression analysis were employed. According to the results of the t-test and ANOVA analyses, significant differences in loneliness levels were found with respect to age, marital status, living arrangement, employment status, average time spent on social media, and the duration of close face-to-face friendships. However, no significant differences were found based on gender, the duration of close online friendships, or the frequency of face-to-face meetings with close online friends. The results of the multiple regression analysis indicated that friendship qualities, effective coping styles, and ineffective coping styles significantly predicted loneliness. The findings of the study were discussed in light of the relevant literature, and recommendations were provided.