CHP'de sağa kayma:1945-1947
Rihtism within the RPP: 1945-1947
  1. Tez No: 100102
  2. Yazar: ÖZLEM AKYOL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SİNA AKŞİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Bu tez, 1945-1947 yıllan arasındaki dönemde CHP'nin düşünsel (ideolojik) ve eylemsel (pratik) düzeyde dönüşüme uğradığını, bu dönüşümün ise kesin bir biçimde“soldan sağa kayma süreci”olduğunu savunmaktadır. CHP'nin“sağ”politikalarının oluşumunda, dönemin iç ve dış siyasal konjonktürü yanında parti içinde ayrışan düşünce ve grupların etkisi vardır. CHP'nin tipik sağa kayma göstergeleri, 1945'e kadar büyük ölçüde iyi işlemiş bulunan Atatürk Devrimi'nin iki önemli eserinin yani Halkevleri ile Köy Enstitüleri 'nin CHP tararından gözden çıkarılmış olmasıdır. Devrim'in iki ayağım bu kurumların hayata geçirilmesi oluştururken, kısmi karşı devrimin iki ayağım da, Köy Enstitüleri' nin, program ve işleyiş yönünden etkisiz hale getirilmeleri, Halkevleri 'nin ise“tesis”statüsünde DP saldırıları karşısında ekonomik ve hukuksal açıdan yalnız bırakılarak kaderine terk edilmeleri oluşturmaktadır. CHP'nin sağa kaymasının diğer göstergesi, 1945'le birlikte siyasal dizgenin sola kesin olarak kapatılması, sol muhalefet, düşünce ve akademik yaşama karşı sistemli baskılara girişilmesidir. Atatürk'ün“sol”partisi CHP paradoksal bir biçimde tercihini“solsuz”bir“demokrasi”den yana kullanmıştır. CHP' de sağa kaymamn doruk noktasını 1947'de yapılan 7. Büyük Kurultay oluşturmaktadır. Kurultay, Devrimin ideolojik programını oluşturan“altı ok”ta ödünler vermiş, CHP'nin sağ kanadını güçlendirmiş, sol kanadı frenlemiştir. Böylece İnönü'nün çok partili siyasal dizgeye geçiş kararını almasıyla başlayan“sağa kayma”süreci, karşı devrimin ve 1950'den sonra bir daha hiçbir zaman tek başına iktidar olamayan CHP'deki düşüşün başlangıcı olmuştur.ABSTRACT This thesis indicates that the period of 1945-1947 is a rightist era for the Republican People's Party (RPP) on both ideological and practical sides. Among the basic causes which reinforced the RPP's rightist politics, there becomes the political conjoncture and the opposition of thoughts and groups within the RPP. The typical clues of rightism within the RPP are two momentous events which indicate another face of this new era; abandoning of People's Houses and People's Room's and Village Institutes, the two important institutes of Kemalist Revolution before being closed down by Democrat Party in 1951 and 1954 respectively. RPP in the observed era of this thesis, coupled with a policy of severe repression of the Left, curiously in the name of Kemalism. Indeed the Kemalist Revolution was a leftist movement itself and the RPP was a leftist party whose ideological program was being represented by the six principles (“six arrows”). Despite the fact that even in the time of Atatürk, counter-revolutionary elements were at work within his party, the RPP had a success to prevent his leftist character. But with the year 1945 RPP began to change its modern leftist face supported by the movement of enlightenment, by banning socialist parties and socialist publications, repressing academic life as well. The Great“Kurultay”of the RPP held in 1947 is the maximum point of rightism in RPP, swing from“the six principles”towards the right. In conclusion it can be said that, İnönü' s decision for transition to multi-politics in 1945 caused the rightism which means the end of the RPP for not coming to power since 1950 and the beginning of counter-revolution.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis indicates that the period of 1945-1947 is a rightist era for the Republican People's Party (RPP) on both ideological and practical sides. Among the basic causes which reinforced the RPP's rightist politics, there becomes the political conjoncture and the opposition of thoughts and groups within the RPP. The typical clues of rightism within the RPP are two momentous events which indicate another face of this new era; abandoning of People's Houses and People's Room's and Village Institutes, the two important institutes of Kemalist Revolution before being closed down by Democrat Party in 1951 and 1954 respectively. RPP in the observed era of this thesis, coupled with a policy of severe repression of the Left, curiously in the name of Kemalism. Indeed the Kemalist Revolution was a leftist movement itself and the RPP was a leftist party whose ideological program was being represented by the six principles (“six arrows”). Despite the fact that even in the time of Atatürk, counter-revolutionary elements were at work within his party, the RPP had a success to prevent his leftist character. But with the year 1945 RPP began to change its modern leftist face supported by the movement of enlightenment, by banning socialist parties and socialist publications, repressing academic life as well. The Great“Kurultay”of the RPP held in 1947 is the maximum point of rightism in RPP, swing from“the six principles”towards the right. In conclusion it can be said that, İnönü' s decision for transition to multi-politics in 1945 caused the rightism which means the end of the RPP for not coming to power since 1950 and the beginning of counter-revolution.