Azerbaycan Cumhuriyetinin petrol politikası
The Oil policy of the Azerbaijan Republic
- Tez No: 100101
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET Bu tezde 1991-2001 döneminde Azerbaycan Cumhuriyeti'nin izlediği petrol politikası değerlendirilmiştir. 1990'lı yılların başından itibaren Azerbaycan Hazar Denizi' nin kendi sektöründe bulunan Azeri, Çırağ ve Güneşli yataklarının işletilmesi için büyük yabancı petrol şirketleri ile görüşmeler yaptı. Tezde bu görüşmeler sürecine ve "Asrın Anlaşmasf'na kadar gelişen olaylara ışık tutulmuştur. Tez üç bölümden oluşmuştur. Girişte, AlOC'un çalışma planına,1994'e kadar değişen üç cumhurbaşkanını petrol politikasına ve Azerbaycan petrol sanayisi tarihine değinilmiştir. Birinci bölümde nihai petrol anlaşması görüşmelerine başlaması ile Amerika, Rusya, Türkiye ve İran'ın bu görüşmelerde izledikleri politikalar hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde Hazar Denizi' nin hukuki statüsü konusunda Azerbaycan, Rusya, Türkmenistan, Kazakistan ve İran'ın görüşlerine yer verilmiştir. Son bölümde ise Azerbaycan petrolünün uluslararası piyasalara ulaştırılması sorunu yani petrol boru hattı konusu ele alınmıştır. Bu bölümde alternatif boru hatları, Bakü-Novorossiysk, Bakü-Supsa ve Bakü-Tiflis-Ceyhan projeleri etrafında gelişen olaylar ve Amerika, Türkiye, Rusya, Gürcistan ve İran'ın tutumları değerlendirilmiştir 131
Özet (Çeviri)
SUMMARY This thesis studies the oil policy of the Republic of Azerbaijan between 1991-2001. From the beginning of 1990s on, Azerbaijan initiated negotiations with the foreign major oil companies on the issue of development of Azeri, Çırağ and Güneşli petroleum reserves located in its sector of the Caspian Sea. The thesis sheds light to this negotiaton process in general and the period of that wich ended with“e ”deal of the centry". The thesis is composed of an introduction and three chapters. In the introductory part, the history of the oil industry in Azerbaijan, the oil polices of the three presidents who werei in power between 1991-1994 and the operation plan of the AIOC are mentioned. The first chapter gives information on the policies that the USA, Russian Federation, Turkey and Tran pursued as the last stage of oil negotiations started. The second chapter is devoted to the views of Azerbaijan, Iran, Kazakstan, Russia and Turkmenistan on the legal status of the Caspian Sea. The last chapter handles the problem Azerbaijan faces in getting its oil the international markets, i.e., the question of the oil pipelines. This chapter analyzes the matter of alternative pipelines, considering developments surrounding Baku-Novorossiisk, Baku-Supsa, Baku-Tbilisi-Ceyhan projects and the stances taken by the USA, Turkey, the Russia Federation, Georgia and Iran. 132