Polikistik over sendromlu hastalarda serum PAPP-A, IGF-II ve IGFBP-4 düzeylerinin incelenmesi
Serum PAPP-A, IGF-II and IGFBP-4 levels of polycystic ovary syndrome
  1. Tez No: 1001064
  2. Yazar: MUSTAFA KEMAL ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR EROL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
Özet
AMAÇ: Bu tez polikistik over sendromu (PKOS) patogenezinde gebelik ilişkili plazma protein – A (pregnancy associated plasma protein – a, PAPP-A), insülin benzeri büyüme faktörü - II (insulin like growth factor – II, IGF-II) ve insülin benzeri büyüme faktörü bağlayıcı globulin – 4 (insulin like growth factor binding globulin – 4, IGFBP-4)'ün ne derece etkili olduğunu tespit etmeyi amaçlamaktadır. GEREÇ VE YÖNTEM: Ocak 2014 – Ekim 2014 tarihleri arasında Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği'ne başvuran, üreme çağındaki (18-40 yaş) European Society for Human Reproduction (ESHRE) ve American Society for Reproductive Medicine (ASRM) tarafından düzenlenen '2003-Rotterdam PKOS tanı kriterleri'ne uyan gönüllü kadınlar arasından 45 PKOS teşhisi konan hasta ve hiçbir patoloji saptanmayan, düzenli adet gören ve ovulatuar olduğu saptanan 42 sağlıklı olgu da kontrol grubu olmak üzere toplam 87 olgu tez çalışmasına dahil edildi. Tüm olguların ayrıntılı anamnezleri alındı, kilo, boy, bel ve kalça çevreleri ölçülerek vücut kitle indeksi (VKİ) ve bel/kalça oranları hesaplandı. Hirşutizmin değerlendirilmesinde modifiye Ferriman Gallwey (mFG) skorlaması yapıldı. Toplam skor ≥8 saptanan olgularda hirşutizm tanısı konuldu. Menstruasyonun 2-5. günlerinde tüm hasta ve kontrol olgularından kan numunesi alınarak Follikül Stimüle Edici Hormon (FSH), Luteinleştirici Hormon (LH), östrojen, prolaktin, Tiroid Stimüle Edici Hormon (TSH), total testosteron, dehidroepiandrosteron sülfat (DHEAS), 17-alfa hidroksiprogesteron (17-OH progesteron), seks hormon bağlayıcı globulin (SHBG), açlık insülin, açlık glikoz, Hemoglobin A1c (HbA1c), düşük dansiteli lipoprotein (Low Dansity Lipoprotein, LDL), çok düşük dansiteli lipoprotein (Very Low Dansity Lipoprotein, VLDL), yüksek dansiteli lipoprotein (High Dansity Lipoprotein, HDL), total kolesterol düzeylerine bakıldı. Tüm hastaların kan numuneleri toplandıktan sonra PAPP-A, IGF-II ve IGFBP-4 düzeylerini saptamak amacıyla serum örneği ayrıldıktan iv sonra -80 derecede saklandı. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 18.0 (Statistical Package for Social Sciences) programı kullanıldı. BULGULAR: PKOS tanısı konan kadınlar ile sağlıklı gönüllüler demografik, hormonal değişkenler ve serum PAPP-A, IGF-II ve IGFBP-4 değerleri açısından karşılaştırıldı. Her iki grubun yaş, VKİ, gravida ve paritelerinde fark görülmezken (p>0.05), PKOS hastalarının bel/kalça oranları kontrol grubundan daha yüksek bulunmuştur (p=0.002). Yapılan testlere göre AFC, hirşutizm skoru, LH, total testosteron, total kolesterol, LDL, PAPP-A ve IGFBP-4 değerleri PKOS grubunda anlamlı oranda yüksek bulunurken, SHBG ölçümü daha düşük bulunmuştur (p<0.05). Diğer ölçümler açısından her iki grup arasında fark saptanmamıştır (p>0.05). Tüm çalışma grubunda PAPP-A değerleri AFC, hirşutizm skoru, FSH ve HbA1c ile pozitif yönde düşük düzeyde bir ilişkiye sahipken östrojen ile negatif yönde düşük düzeyde bir ilişki saptanmıştır (p<0.05). PKOS grubunda PAPP-A değerleri ile FSH ve HbA1c arasında (p<0.05), kontrol grubunda ise AFC, hirşutizm skoru ve FSH arasında korelasyon saptandı (p<0.05). IGF-II için ilişkiler incelendiğinde yalnızca kontrol grubunda glikoz ile negatif yönlü düşük düzeyde korelasyon bulundu (p=0.013). Tüm hastalarda IGFBP-4 değerleri ile FSH ve HDL arasında negatif, AFC ile pozitif korelasyon saptandı (p<0.05). PKOS ve kontrol grubunda IGFBP-4 ile hiçbir değişken arasında anlamlı ilişki bulunamamıştır (p>0.05). Yapılan testlerin sonucunda yalnızca PAPP-A ölçümünün hirşutizm sonuçlarına göre fark yarattığı, hirşutizm skoru 8'den büyük veya eşit olan grubun PAPP-A değerinin daha yüksek olduğu bulunmuştur (p=0.04). PKOS grubunda 38 (%84.4) hastanın hirşutizm skorunun 8'in üzerinde olduğu, kontrol grubunda ise yalnızca 9 (%21.4) hastada bu skorun 8'in üzerinde olduğu görülmüş ve bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p<0.001). SONUÇ: Son yıllarda PAPP-A, IGF-II ve IGFBP-4'ün metabolik ve endokrin hastalıklardaki düzensizliği ile ilgili çok çeşitli araştırmalar yapılmıştır. Bulguların farklılığının anlaşılmasında PKOS fizyolojisinin daha açık şekilde bilinmesi gereklidir. Örneğin PKOS durumunda artan serum PAPP-A ve IGF-II'nin mekanizma ve sonuçlarının anlaşılmasında adipoz dokudan salınımı ile ilgili daha ayrıntılı bilgi sahibi olabilmemiz gerekmektedir. Ayrıca serbest IGF-II düzeyini de ölçebilecek kullanışlı ve ucuz metodlara, otokrin ve parakrin etkileri ölçecek tekniklere ihtiyaç v vardır. Yüksek prevalanstaki metabolizma hastalıkları ve PKOS'un patogenezinin anlaşılmasında koruyucu tedavi yaklaşımları öncelikli olmak üzere çalışmalara devam edilmelidir. IGF-II ve IGFBP-4'ün PKOS ile ilişkisinin saptanmasında bizim populasyonumuzdan daha yüksek VKİ değerlerine sahip, daha fazla sayıda hastaların da incelendiği başka çalışmaların yapılması daha doğru olacaktır. Bize göre PAPP-A, IGF-II ve IGFBP-4 PKOS hastalarında folikülogenezi etkileyerek PKOS olan ve olmayan kadınlar arasındaki foliküler mikroçevrede bir farklılık yaratabilir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim of this thesis is to investigate the relationship between serum PAPP-A, IGF-II and IGFBP-4 levels and polycystic ovary syndrome (PCOS). MATERIAL AND METHOD: 42 healthy indivudials as control group and 45 patients diagnosed with polycystic ovary syndrome who are between 18-40 years old were recruited for prospective thesis study. PCOS was defined according to the 2003 Rotterdam criteria. Detailed medical histories were collected from all participants. Modified Ferriman Gallwey score (mFG), body mass index (BMI) and waist/hip ratio of the patients were calculated. Hirsutism was defined as mFG score of ≥8. Serum FSH, LH, estradiol, prolactin, TSH, total testosterone, DHEA-SO4, sex hormone binding globuline (SHBG), 17-alpha hydroksyprogesterone, fasting serum insulin, fasting glucose, LDL, VLDL, HDL, total cholesterol, HbA1c levels of all participants were measured between 2nd to 5th day of menstrual cycle. Serum was alooquiated and stored at -80°C until the analysis of serum PAPP-A, IGF-II and IGFBP-4 levels. The data of the both groups were statistically analyzed with SPSS 18.0 (Statistical Package for Social Sciences) programme. RESULTS: There were no statistically differences in terms of age, BMI, gravida, parity between two groups. Waist/hip ratio, antral follicul count (AFC), mFG score and serum levels of LH, total testosterone, total cholesterol, LDL, PAPP-A and IGFBP-4 levels were significantly higher and serum SHBG level was significantly lower in PCOS group compared to healthy control subjects (p<0.05). Other variables were similar between two groups. We found positive correlation between serum PAPP-A levels and AFC, mFG score, FSH and HbA1c; significant negative correlation between serum PAPP-A and estrogen levels (p<0.05). Serum IGFBP-4 levels were associated positively with AFC and negatively with FSH and HDL (p<0.05) in all vii cases. But no correlation was determined in PCOS and control subgroups. Hirsutism score was significantly higher in PCOS group than in healthy control group (p=0.04). CONCLUSION: In recent years, numerous studies revealed dysregulation of IGF-II in metabolic and endocrine diseases. Further investigations dealing the relationship between IGF-II and PCOS are needed. For example, if we want to understand the mechanism and consequences of increased serum PAPP-A and IGF-II levels in obesity, factors that regulate the expression of these proteins in adipose tissue must be clarify. Studies have suggested clinical utility for measurement of IGF-II and related analytes in the management of patients with metabolic disease. Given the high prevalence of metabolic disease and PCOS, in particular, the long-term consequences of excess IGF-II in PCOS should be further investigated by epidemiological studies.