Simental ineklerde süt verimi ve kompozisyonu ile somatik hücre sayısı ve meme sağlığının otomatik ve geleneksel sağım sistemleri yönünden karşılaştırılması
Comparison of milk yield, composition, somatic cell count and udder health of simmental cows in terms of conventional and automatic milking systems
  1. Tez No: 1001065
  2. Yazar: KEMAL YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR KOÇAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma Afyonkarahisar ilinde bulunan özel bir işletmede Simental ineklerin geleneksel ve otomatik (robot) sağımda süt verimi, süt içeriği, somatik hücre sayısı, süt mikrobiyolojik değerleri, süt malondialdehid ve kortizol düzeyleri ile meme sağlığının ve sürüden çıkarma oranlarının geleneksel ve otomatik sağım yönünden karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. Araştırma, 190 baş Simental inek ile balık kılçığı şeklindeki geleneksel sağım sistemi ve otomatik sağım sisteminden alınan süt numuneleri üzerinde yürütülmüştür. Simental ineklerin geleneksel ve otomatik sağımda günlük süt verimi 19,28±0,458 ve 23,95±0,457 kg/baş'tır. Süt verimine sağım sistemi ve mevsimin etkisi önemli (p<0,05; p<0,001) bulunmuştur. Sütteki yağ oranı geleneksel ve otomatik sağımda %4,03±0,027 ve %3,81±0,027 olarak tespit edilmiştir. Süt yağ oranına sağım sistemi ve mevsimin etkisi önemli (p<0,01; p<0,001) bulunmuştur. Süt protein oranı geleneksel ve otomatik sağım sisteminde %3,40±0,022 ve %3,38±0,022 olarak tespit edilmiştir. Süt protein oranına sağım sistemi ve mevsimin etkisi önemli değildir. Geleneksel ve otomatik sağımda somatik hücre sayısı 350518,19±17505,732 adet/ml ve 293513,75±17505,732 adet/ml olarak belirlenmiştir. Somatik hücre sayısına sağım sistemi ve mevsimin etkisi önemli (p<0,05; p<0,01) bulunmuştur. Geleneksel ve otomatik sağımda süt Koliform, Enterobakter, Toplam Aerobik Mezofilik Bakteri, Stafilokok ve Maya/Küf değerlerine ait genel ortalamalar sırasıyla; 3,12±0,290; 3,19±0,283; 4,70±0,081; 4,30±0,209 ve 3,77±0,253 log kob/ml'dir. Sağım sisteminin Koliform, Enterobakter ve Maya/Küf ortalamalarına etkisi önemli (p<0,01; p<0,001) bulunmuştur. Mevsimin ise sadece Stafilokok miktarına etkisi önemli (p<0,01) olmuştur. Sütteki malondialdehyde (MDA) düzeyi geleneksel ve otomatik sağımda 2,23±0,193 nmol/ml ve 0,89±0,193 nmol/ml olarak tespit edilmiştir. Sütteki MDA düzeyine sağım sisteminin etkisi önemli (p<0,001), mevsimin etkisi ise önemli değildir. Sütteki kortizol düzeyi geleneksel ve otomatik sağımda 13,48±0,862 ng/ml ve 6,70±0,862 ng/ml olarak belirlenmiştir. Sütteki kortizol düzeyine sağım sisteminin etkisi önemli (p<0,001), mevsimin etkisi ise önemsiz bulunmuştur. Bu çalışmada meme problemli inek sayısı geleneksel ve otomatik sağım sisteminde 8 baş (%8,42) ve 6 baş (%6,32) olarak tespit edilmiştir. Meme problemi nedeniyle sürüden çıkarılan inek sayısı geleneksel ve otomatik sağım sisteminde 8 baş (%8,42) ve 2 baş (%2,11) olarak belirlenmiştir. Meme problemi nedeniyle sürüden çıkarılan inek oranının sağım sistemleri yönünden farklılıkları istatistiki olarak önemli (p<0,05) bulunmuştur. Otomatik sağım sisteminde elektriksel iletkenlik düzeyi dört meme lobunda 1,1-9,1 mS/cm arasında olup sağım süresi, sağım sayısı, süt akış hızı ve robota tekme atma için ortalamalar sırasıyla; 6,77 dakika, 2,32, 1,77 kg/dakika ve 3,8'dir. Sonuç olarak otomatik sağım sisteminin geleneksel sağıma göre süt verimi, süt somatik hücre sayısı, mikrobiyolojik değerler, Malondialdehyde (MDA), Kortizol ve meme sağlığı bakımından daha üstün olduğu kanısına varılmıştır. Otomatik sağım sistemlerinin yerleşimi, ineğin alıştırılması ve durumuna ilişkin daha fazla bilginin otomatik sağım sisteminden alınabilmesi için çalışmalar yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to compare milk yield, composition, somatic cell count, milk microbiological values, milk malondialdehyde and cortisol levels, udder health, and culling rates in Simmental cows in terms of conventional and automatic (robotic) milking systems on a private farm in the Afyonkarahisar province. The research was included a total of 190 Simmental cows milked using a conventional and automatic milking system. Daily milk yield of Simmental cows was 19,28±0,458 and 23,95±0,457 kg/head in terms of conventional and automatic milking system. The effects of milking system and season on milk yield were found to be significant (p<0,05; p<0,001). Milk fat content was determined as 4,03±0,027% and 3,81±0,027% for conventional and automatic milking system. The effects of milking system and season on milk fat ratio were found to be significant (p<0,01; p<0,001). The milk protein ratio was found as 3,40±0022% and 3,38±0,022% in conventional and automatic milking systems. The effects of milking system and season on milk protein ratio were not statistically significant. The somatic cell count was determined as 350518,19±17505,732 cell/ml and 293513,75±17505,732 cell/ml in conventional and automatic milking systems. The effects of milking system and season on somatic cell count were found to be statistically significant (p<0,05; p<0,01). The general means of milk Coliform, Enterobacteriaceae, Total Aerobic Mesophilic Bacteria, Staphylococcus and Yeast/Mold values were 3,12±0,290; 3,19±0,283; 4,70±0,081; 4,30±0,209 and 3,77±0,253 log CFU/ml, respectively. The effect of the milking system on the means of Coliform, Enterobacteriaceae and Yeast/Mold was found to be statistically significant (p<0,01; p<0,001). The effect of the season was significant only on the amount of Staphylococcus (p<0,01). Milk Malondialdehyde (MDA) level was determined 2,23±0,193 nmol/ml and 0,89±0,193 nmol/ml in conventional and automatic milking systems. The effect of the milking system on MDA level was significant (p<0,001), while the effect of season was not significant. Cortisol level in milk was determined 13,48±0,862 ng/ml and 6,70±0,862 ng/ml in conventional and automatic milking systems. The effect of the milking system on cortisol levels was significant (p<0,001), while the effect of season was not significant. In this study, the number of cows with udder problems was determined 8 head (8,42%) and 6 head (6,32%) in conventional and automatic milking systems. The number of cows culled from the herd due to udder problems was determined 8 head (8,42%) and 2 head (2,11%) for conventional and automatic milking systems. The differences in the proportion of cows culled from the herd due to udder problems in terms of milking systems were found to be statistically significant (p<0,05). The electrical conductivity level was between 1,1 and 9,1 mS/cm in four udder lobes and the averages for milking duration, number of milking, milk flow rate and kicking events directed at the robot were 6,77 minutes; 2,32; 1,77 kg/min and 3,8 in the automatic milking system, respectively. As a result, automatic milking system was found to be superior to the conventional milking system in terms of milk yield, milk somatic cell count, milk microbiological parameters, milk malondialdehyde and cortisol levels, and udder health. It is recommended that further studies be conducted on the installation of automatic milking systems, the adaptation of cows to the automatic milking system, and the collection of more detailed information regarding the cows' status during the milking system.