Adaptive large neighborhood search for the multimodal tourist trip design problem: A real-world istanbul case study
Multimodal turist gezi tasarim problemi için uyarlamali büyük komşuluk aramasi: Gerçek bir İstanbul vaka çalişmasi
  1. Tez No: 1001074
  2. Yazar: HESAMADDIN ELYASI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKAN ÖRSAN ÖZENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veri Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veri Bilimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, kentsel ortamlarda Çok Modlu Turistik Gezi Tasarım Problemi (MTTDP) ele alınmakta ve İstanbul'daki turistler için kişiselleştirilmiş seyahat planlarının optimize edilmesine odaklanılmaktadır. Problem, yürüme, toplu taşıma ve özel araçları içeren çok günlük seyahat planlarının tasarlanmasını kapsamaktadır. Ziyaret noktalarının açılış saatleri, yemek molaları, seyahat süreleri ve bütçe kısıtları gibi zamansal ve operasyonel kısıtlar dikkate alınmaktadır. Problem için bir Karma Tamsayılı Programlama (MIP) modeli önerilmekte; daha büyük ve karmaşık örnekleri çözmek amacıyla bir Uyarlanabilir Büyük Komşuluk Arama (ALNS) sezgisel yöntemi geliştirilmektedir. ALNS algoritması, yok etme ve onarma operatörleri aracılığıyla uygulanabilir güzergâhları yinelemeli olarak iyileştirmekte ve sıkı kısıtlar altında çözüm uzayında etkin bir arama gerçekleştirmektedir. Karşılaştırma amacıyla bir Memetik Algoritma (MA) tabanlı yöntem de uygulanmakta; bu yöntemde Genetik Algoritma (GA) ziyaret edilecek lokasyonları ve ulaşım modlarını belirlerken, yerel iyileştirme aşaması çözüm kalitesini artırmakta ve toplam maliyeti azaltmaktadır. Her iki sezgisel yaklaşım da, yüksek öncelikli noktaların ziyaret edilememesi durumunda ceza terimleri aracılığıyla kişisel tercihleri modele dâhil etmektedir. Deneysel sonuçlar, ALNS tabanlı yaklaşımın MA ve diğer klasik sezgisel yöntemlere kıyasla daha üstün performans sergilediğini; daha uygulanabilir, maliyet etkin ve kişiselleştirilmiş seyahat planları ürettiğini göstermektedir. Bulgular, kentsel turizm planlamasında çok modlu ulaşım seçeneklerinin ve gerçekçi zamanlama kısıtlarının entegrasyonunun kritik önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
We study the Multimodal Tourist Trip Design Problem (MTTDP) in urban environments, with a particular focus on optimizing personalized itineraries for tourists in Istanbul. The problem involves designing multi-day travel plans that incorporate multiple transportation modes—walking, public transit, and private vehicles—while considering various constraints such as opening hours, meal breaks, travel times, and budget limitations. We propose a Mixed-Integer Programming (MIP) model and develop an Adaptive Large Neighborhood Search (ALNS) heuristic to solve more complex cases. The ALNS algorithm iteratively refines feasible itineraries using destroy-and-repair operators, effi- ciently navigating the solution space under tight temporal and operational con- straints. In addition to ALNS, we implement a benchmark metaheuristic—a Memetic Algorithm (MA)—where a Genetic Algorithm (GA) determines the set of visited locations and transportation modes, while a local-improvement phase further refines candidate itineraries to enhance feasibility and reduce to- tal cost. This benchmark enables a meaningful performance comparison and highlights the effectiveness of the proposed ALNS framework. Both heuristic methods incorporate personal preferences by penalizing missed high-priority attractions, aiming to minimize the total penalty while maximizing tourist sat- isfaction. Experimental results demonstrate that the ALNS-based method sig- nificantly outperforms the MA and other classical heuristics, providing highly feasible, cost-effective, and personalized travel plans. Our findings underline the importance of integrating multimodal transportation options and realistic scheduling constraints to improve urban tourist experiences.