Yalvaç ağzı (giriş – inceleme – metinler – sözlük)
The Yalvaç dialect (introduction – analysis – texts – glossary)
- Tez No: 1001082
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Yalvaç ilçesi ve ilçeye bağlı yerleşim yerlerinde gerçekleştirilen saha araştırmalarına dayanan bu çalışmada, Yalvaç ve çevresinde yaşayan yerli halkın ağız özelliklerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. İlçe merkezi ile bağlı yerleşim birimlerinden derleme yöntemiyle elde edilen veriler, genel olarak Türk Dil Kurumu tarafından önerilen Ağız Araştırmalarında Kullanılacak Fonetik Transkripsiyon Alfabesi esas alınarak yazıya aktarılmıştır. Elde edilen malzeme; ses bilgisi ve şekil bilgisi bakımından incelenmiş olup bu incelemeler sonucunda Yalvaç ağzının ayırt edici dil özellikleri ortaya konulmaya çalışılmıştır.“Yalvaç Ağzı”adlı bu çalışma, yörenin tarihî ve kültürel tanıtımının yapıldığı“Giriş”bölümünün ardından;“İnceleme”(Ses Bilgisi, Şekil Bilgisi, Sonuç),“Metinler”ve“Sözlük”bölümlerinden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is based on field research conducted in Yalvaç district and its surrounding settlements and aims to identify the dialectal features of the local population living in Yalvaç and its vicinity. The data obtained through compilations carried out in the district center and its affiliated settlements were transcribed in accordance with the Phonetic Transcription Alphabet Recommended for Dialect Studies proposed by the Turkish Language Association. The collected material was examined in terms of phonetics and morphology, and as a result of these analyses, the distinctive linguistic characteristics of the Yalvaç dialect were sought to be revealed. The study entitled“The Yalvaç Dialect”consists of an“Introduction”section providing historical and cultural background of the region, followed by the“Analysis”section (Phonetics, Morphology, Conclusion),“Texts,”and“Glossary”sections.