Development of a shear-link model including local buckling for nonlinear analysis of eccentrically braced steel frames
Dışmerkez çaprazlı çelik çerçevelerdeki bağ kirişlerin doğrusal olmayan davranışının modellenmesi
- Tez No: 1001083
- Danışmanlar: PROF. DR. AFŞİN SARITAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, dış merkez çaprazlı çelik çerçevelerde kullanılan bağ kirişlerin çevrimsel davranışını modellemek için OpenSees yazılımı içerisinde hesaplama açısından verimli bir yaklaşım sunmaktadır. İki temel modelleme yöntemi sunulmaktadır. İlk olarak, kiriş fiber düzeyinde gerinim bileşenleri için bağımsız malzeme tanımlanmasını mümkün kılmak için çok eksenli malzeme modeli içerisinde tek eksenli malzeme sarmalayıcısı geliştirilmiştir. İkinci olarak, I kesitlerde gövde ve flanş fiberlerine atanan malzeme modellerinin ayrılmasına izin veren bir kesit formulasyonu geliştirilmiştir. Bu sayede kesit davranışı fiber bazında daha kontrol edilebilir hale gelmiştir. Geliştirilen modeller literatürdeki analitik ve deneysel sonuçlar ile karşılaştırılmış ve doğrulanmıştır. Elde edilen sonuçlar, geliştirilen çerçeve elemanı modellerinin bağ kirişlerine ait histeretik davranışı yüksek doğrulukla yeniden ürettiği ve çerçeve elemanı formulasyonu kullanılarak uzun bağ kirişlerdeki yerel burkulmanın neden olduğu dayanım ve rijitlik azalmasını başarıyla yakaladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis proposes a computationally efficient framework within OpenSees for modeling the cyclic behavior of wide flange shear links used in eccentrically braced frames. Two key modeling components are introduced. First, a uniaxial material wrapper is implemented within the multi-axial nDFiber material to enable uncoupled fiber response by assigning distinct uniaxial constitutive models to the relevant strain components at the fiber level. Second, a WMFiber section integration rule is developed to explicitly separate web and flange fiber assemblies in wide-flange sections, enabling component-wise control of section behavior. The proposed implementation is verified through targeted analytical studies and evaluated against experimental and analytical benchmarks reported in the literature. Results demonstrate that the framework reproduces link hysteresis with good accuracy and captures local buckling–induced strength and stiffness degradation in long links using a frame-element formulation.