Posterior semisirküler kanal Benign Paroksismal Pozisyonel Vertigo (BPPV) hastalarında evde uygulanan vestibüler rehabilitasyon programının tedaviye etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of home-based vestibular rehabilitation programs on treatment outcomes in patients with Benign Paroxysmal Positional Vertigo (BPPV) involving the posterior semicircular canal
- Tez No: 1001111
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM SÖNMEZ ÜNÜVAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Odyoloji, Audiology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kto Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, posterior semisirküler kanal benign paroksismal pozisyonel vertigo (BPPV) tanısı alan hastalarda, Epley manevrasına ek olarak uygulanan dört haftalık ev temelli vestibüler rehabilitasyon (VR) programının vertigo semptomları, günlük yaşam aktiviteleri ve denge güveni üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Araştırma, Dix-Hallpike testi ile posterior kanal BPPV tanısı doğrulanan, 18–50 yaş aralığında toplam 40 birey ile yürütülen randomize kontrollü bir çalışmadır. Tüm katılımcılara Epley manevrası uygulanmış, ardından kontrol grubu yalnızca Epley manevrası, çalışma grubu ise Epley manevrasına ek olarak dört haftalık ev temelli vestibüler rehabilitasyon programı almıştır. Değerlendirmeler tedavi öncesinde ve dördüncü hafta sonunda Vertigo Semptom Skalası-Kısa Form (VSS-KF), Vestibüler Bozukluklarda Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçeği (VADL) ve Aktiviteye Özgü Denge Güveni Ölçeği (ABC) kullanılarak yapılmıştır. Her iki grupta da tedavi sonrası tüm ölçümlerde istatistiksel olarak anlamlı iyileşme saptanmıştır (p<0,001). Bununla birlikte, Epley manevrasına ek olarak vestibüler rehabilitasyon uygulanan grupta, vertigo semptomlarında daha belirgin azalma, günlük yaşam aktivitelerinde daha fazla bağımsızlık ve denge güveninde daha yüksek artış gözlenmiştir. Tedaviye verilen yanıtın demografik özelliklerden etkilenmediği belirlenmiştir. Sonuç olarak, Epley manevrası posterior kanal BPPV tedavisinde etkili olmakla birlikte, ev temelli vestibüler rehabilitasyon programı ile desteklendiğinde semptom kontrolü ve fonksiyonel iyileşmenin daha belirgin olduğu görülmüştür. Bu bulgular, posterior kanal BPPV tedavisinde vestibüler rehabilitasyonun destekleyici bir yaklaşım olarak değerlendirilmesi gerektiğini göstermektedir. Anahtar Kelimeler Benign paroksismal pozisyonel vertigo, epley manevrası, vestibüler rehabilitasyon, ev egzersiz programı
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effects of a four-week home-based vestibular rehabilitation (VR) program, applied in addition to the Epley maneuver, on vertigo symptoms, activities of daily living, and balance confidence in patients diagnosed with posterior semicircular canal benign paroxysmal positional vertigo (BPPV). This randomized controlled study was conducted with a total of 40 individuals aged 18–50 years who had a confirmed diagnosis of posterior canal BPPV using the Dix–Hallpike test. All participants underwent the Epley maneuver; subsequently, the control group received only the Epley maneuver, while the study group received a four-week home-based vestibular rehabilitation program in addition to the Epley maneuver. Assessments were performed before treatment and at the end of the fourth week using the Vertigo Symptom Scale–Short Form (VSS-SF), the Vestibular Disorders Activities of Daily Living Scale (VADL), and the Activity-Specific Balance Confidence Scale (ABC). Statistically significant improvements were observed in all outcome measures in both groups after treatment (p<0.001). However, greater reductions in vertigo symptoms, higher levels of independence in activities of daily living, and greater increases in balance confidence were observed in the group that received vestibular rehabilitation in addition to the Epley maneuver. Treatment response was not affected by demographic characteristics. In conclusion, although the Epley maneuver is an effective treatment for posterior canal BPPV, more pronounced symptom control and functional improvement were observed when it was supported by a home-based vestibular rehabilitation program. These findings suggest that vestibular rehabilitation should be considered as a supportive approach in the treatment of posterior canal BPPV. Keywords Benign paroxysmal positional vertigo, Epley maneuver, vestibular rehabilitation, home exercise program