Makine öğrenimi algoritmalarının şirket değerleme tahmininde performans analizi
Performance analysis of machine learning algorithms in company valuation prediction
  1. Tez No: 1001122
  2. Yazar: YAĞMUR ATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLVİYE HACIZADE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Şirket değerlemesi, sermaye tahsisi, kredi riski fiyatlaması ve stratejik karar süreçlerinde kritik bir öneme sahiptir. Ancak indirgenmiş nakit akımı (DCF), fiyat/kazanç (P/E) ve fiyat/defter değeri (P/B) gibi geleneksel yöntemler, doğrusal varsayımlar ve parametre duyarlılığı nedeniyle özellikle dalgalı piyasalarda sınırlı bir tahmin gücü sunmaktadır. Bu çalışma, söz konusu kısıtları aşmak amacıyla Türkiye sermaye piyasalarında makine öğrenimi (ML) tabanlı modellerin şirket piyasa değeri (PD) tahmin performansını analiz etmektedir. Araştırmanın örneklemi, bankacılık ve finans sektörü dışında kalan ve 2019 öncesi dönem için veri erişimi bulunan BIST-30 endeksindeki 25 şirketin 2009–2018 yıllarına ait çeyreklik verilerinden oluşmaktadır. Çalışmada piyasa değeri (PD) bağımlı değişken olarak belirlenmiş; bağımsız değişkenler ise finansal oranlar, piyasa çarpanları ve seçilmiş makroekonomik göstergelerden türetilmiştir. Veri ön işleme aşamasında ölçekleme, winsorizasyon ve eksik değer tamamlama işlemleri yalnızca eğitim verisine uygulanarak olası veri sızıntısı (data leakage) önlenmiştir. Çalışmada doğrusal regresyon (Ridge), karar ağacı, Random Forest, XGBoost ve çok katmanlı algılayıcı (MLP) gibi modeller klasik değerleme yöntemleriyle karşılaştırılmıştır. Sonuçlar, Random Forest modelinin en yüksek tahmin doğruluğunu sağladığını göstermektedir (R² ≈ 0.94; MAE ≈ 1.1 milyar TL). Özellik önem analizleri, kârlılık oranları, varlık büyüklüğü ve piyasa çarpanlarının piyasa değeri üzerinde belirleyici rol oynadığını ortaya koymuştur. Elde edilen bulgular, makine öğrenimi modellerinin geleneksel yaklaşımlara göre daha yüksek doğruluk ve genellenebilirlik sunduğunu, ancak klasik yöntemlerin de kavramsal temellendirme ve yatırımcı iletişimi açısından tamamlayıcı bir işlev gördüğünü göstermektedir. Sonuç olarak çalışma, finansal analiz ve karar destek sistemlerinde hibrit bir değerleme yaklaşımının uygulanabilirliğine dair güçlü kanıtlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Firm valuation plays a critical role in capital allocation, credit risk pricing, and strategic decision-making processes. However, traditional methods such as Discounted Cash Flow (DCF), Price-to-Earnings (P/E), and Price-to-Book (P/B) ratios offer limited predictive power in volatile markets due to their linear assumptions and parameter sensitivity. This study aims to overcome these limitations by analyzing the performance of machine learning (ML)-based models in predicting firms' market value (MV) within the Turkish capital markets. The research sample consists of quarterly data from 25 non-financial firms listed in the BIST-30 index that have available data prior to 2019, covering the period between 2009 and 2018. In the study, market value (MV) is defined as the dependent variable, while independent variables are derived from financial ratios, market multiples, and selected macroeconomic indicators. During the data preprocessing stage, scaling, winsorization, and missing value imputation were applied exclusively to the training dataset to prevent potential data leakage. The study compares traditional valuation methods with machine learning models such as Ridge Regression, Decision Tree, Random Forest, XGBoost, and Multilayer Perceptron (MLP). The results indicate that the Random Forest model achieved the highest predictive accuracy (R² ≈ 0.94; MAE ≈ 1.1 billion TRY). Feature importance analysis revealed that profitability ratios, firm size, and market multiples play a decisive role in determining market value. The findings demonstrate that machine learning models provide higher accuracy and generalizability compared to traditional approaches, while classical methods still serve as complementary tools for conceptual grounding and investor communication. In conclusion, the study provides strong evidence supporting the applicability of a hybrid valuation framework in financial analysis and decision-support systems.