Motorlu testereler ile yapılan kesim çalışmaları sırasında gürültü ölçümü ve operatörler üzerindeki etkilerin değerlendirilmesi
Evaluation of noise measurement and effects on operators during cutting operations with chainsaws
  1. Tez No: 1001133
  2. Yazar: AHMET SADIK İNCETAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İNANÇ TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman İnşaatı ve Transportu Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, ormancılık üretim faaliyetlerinde yaygın olarak kullanılan motorlu testerelerin neden olduğu gürültü düzeylerinin belirlenmesi ve bu gürültünün operatörler üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Ormancılık sektöründe kesme ve devirme çalışmaları çoğunlukla motorlu testerelerle gerçekleştirilmekte olup, bu makineler yüksek gürültü seviyeleri nedeniyle operatör sağlığı açısından önemli bir risk faktörü oluşturmaktadır. Gürültüye uzun süreli maruziyet; işitme kaybı, fizyolojik ve psikolojik rahatsızlıklar ile iş kazası riskinde artışa neden olabilmektedir. Çalışma, Bursa Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı Karacabey Orman İşletme Müdürlüğü, Güngörmez Orman İşletme Şefliği sınırları içerisinde gerçekleştirilmiştir. Arazi çalışmalarında küçük, orta ve büyük boy olmak üzere üç farklı motorlu testere kullanılmıştır. Gürültü ölçümleri, operatörlerin kulağına yakın olan duyma bölgesinden, ağaç kesimi sırasında ve birer saniyelik aralıklarla yapılmıştır. Her bir motorlu testere ile 30 adet ağaç kesilmiş ve analizlerde kesim sürecinin ilk 60 saniyesine ait gürültü verileri kullanılmıştır. Elde edilen veriler istatistiksel yöntemlerle değerlendirilmiş; tanımlayıcı istatistikler, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), çoklu karşılaştırma testleri ve korelasyon analizleri uygulanmıştır. Çalışmada Fine Kinney çok kriterli karar verme yönteminden yararlanılmıştır. Sonuçlara göre, tüm motorlu testere gruplarında ölçülen ortalama gürültü seviyelerinin 85 dB(A) yasal uyarı sınırının ve çoğu durumda 90 dB(A) tehlike sınırının üzerinde olduğu belirlenmiştir. Özellikle büyük boy motorlu testerenin ortalama ve maksimum gürültü değerlerinin diğer testere gruplarına kıyasla daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Gürültü şiddetleri, insan sağlığı üzerindeki etkilerine göre sınıflandırıldığında; ölçülen değerlerin fizyolojik reaksiyonlara, baş ağrılarına, denge bozukluklarına ve uzun vadede kalıcı işitme kaybına yol açabilecek düzeylerde olduğu ortaya konmuştur. Çalışma sonuçları, motorlu testere ile yapılan kesim çalışmalarında gürültünün ciddi bir mesleki risk unsuru olduğunu göstermektedir. Bu kapsamda, işitme koruyucu donanım kullanımının zorunlu hale getirilmesi, maruziyet sürelerinin sınırlandırılması ve daha düşük gürültü seviyelerine sahip ekipmanların tercih edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the noise levels generated during chainsaw-based cutting operations in forestry and to evaluate the effects of this noise on operators. In forestry production activities, felling and bucking operations are predominantly carried out using chainsaws, which constitute a significant occupational risk due to their high noise emissions. Long term exposure to excessive noise may lead to hearing loss, physiological and psychological disorders, and an increased risk of occupational accidents. The study was conducted within the boundaries of the Güngörmez Forest Chiefdom, Karacabey Forest Enterprise Directorate, under the Bursa Regional Directorate of Forestry. Three different chainsaws classified as small, medium, and large were used during field measurements. Noise measurements were taken during tree felling operations at the operator's hearing zone, close to the ear, at one second intervals. A total of 30 trees were felled with each chainsaw, and the first 60 seconds of noise data recorded during cutting were used for analysis. The collected data were evaluated using statistical methods, including descriptive statistics, one-way analysis of variance (ANOVA), multiple comparison tests, and correlation analysis. The Fine Kinney multi-criteria decision-making method was used in the study. The results showed that the average noise levels measured for all chainsaw types exceeded the legal warning limit of 85 dB(A) and, in most cases, the danger limit of 90 dB(A). The large-sized chainsaw produced higher average and maximum noise levels compared to the small and medium-sized chainsaws. When the measured noise levels were classified according to their effects on human health, it was determined that they fell within ranges that may cause physiological reactions, headaches, balance disorders, and, in the long term, permanent hearing damage. These findings indicate that chainsaw noise constitutes a serious occupational hazard for forestry workers. The results of this study emphasize the necessity of implementing effective preventive measures, such as mandatory use of hearing protection equipment, limitation of exposure duration, job rotation, and the promotion of chainsaws with lower noise emissions. Overall, this research contributes to occupational health and safety practices in forestry by highlighting the significance of noise exposure during chainsaw operations.