Beyaz çiçekli at kestanesi (Aesculus hippocastanum l.) ve süs eriğinin (Prunus cerasifera ehrh.) hava kirliliği tolerans indeksinin belirlenmesi üzerine araştırma
Research on determining the air pollution tolerance index of white flowered horse chestnut (Aesculus hippocastanum l.) and flowering plum (Prunus cerasifera ehrh.)
- Tez No: 1001139
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ YÜCEDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
Özet
Kentsel alanlarda, hava kirleticilerin başlıca nedenlerinden biri de trafik kaynaklı hava kirliliğidir. Bu çalışmada kent içi ağaçlandırmalarında sıklıkla kullanılan Beyaz çiçekli at kestanesi (Aesculus hippocastanum) ve Süs eriği (Prunus cerasifera) türlerinin kent içi hava kirliliğine karşı toleranslarının nisbi nem içeriği, yaprak pH'sı, klorofil a + klorofil b içeriği ve askorbik asit içeriği parametreleri yardımıyla belirlenmesi ve ayrıca, bu türlerden sağlanan örneklerde klorofil a ve b, membran stabilitesi ve karotenoid parametrelerinin tespiti amaçlanmıştır. Bu amaçla, Çankırı ili kent merkezi Karatekin Hastanesi çevresi kirli, Çankırı kent merkezi parkları ve Çankırı Karatekin Üniversitesi Orman Fakültesi orta kirli, Necmettin Erbakan Parkı ve Çankırı Karatekin Üniversitesi Fen Fakültesi hafif kirli (kontrol) olmak üzere toplam üç farklı alan seçilmiştir. Çalışmanın sonucunda, A. hippocastanum yüksek klorofil, karotenoid ve askorbik asit içeriği ile yüksek HKTİ değerleri sayesinde hava kirliliğine karşı daha dirençli bir tür olarak öne çıkmıştır. P. ceracifera ise yüksek nispi nem içeriğine sahip olmasına karşın pigment kaybına daha duyarlı görünmekte ve bu nedenle daha az kirli alanlarda daha uygun bir kullanım potansiyeli taşımaktadır. Kentsel yeşil alan planlamasında stres toleransı yüksek bitkilerin tercih edilmesi hem ekosistem sağlığı hem de hava kalitesinin iyileştirilmesi açısından önemli katkılar sağlayacaktır. Benzer çalışmaların farklı mevsimlerde ve daha fazla tür ile tekrarlanması bitki–kirlilik ilişkisine ilişkin daha geniş ve güçlü veriler üreterek çevresel sürdürülebilirlik çalışmalarına önemli bilimsel destek sunacaktır.
Özet (Çeviri)
In urban areas, traffic-related air pollution is one of the main sources of air pollutants. In this study, the tolerance of the frequently used white-flowered horse-chestnut (Aesculus hippocastanum) and ornamental plum (Prunus cerasifera) species to urban air pollution was determined using parameters such as relative humidity content, leaf pH, total chlorophyll content, and ascorbic acid content. Additionally, chlorophyll a and b, membrane stability, and carotenoid parameters were identified in samples provided from these species. For this purpose, three different sites were selected: around Karatekin Hospital in the city center of Çankırı (polluted site), parks in Çankırı city center and Faculty of Forestry, Çankırı Karatekin University (moderate polluted site), Necmettin Erbakan Park and Faculty of Science, Çankırı Karatekin University (control, lightly polluted site). As a result of the study, A. hippocastanum emerged as a more resistant species to air pollution due to high chlorophyll, carotenoid, and ascorbic acid contents and elevated APTI values. P. cerasifera, although it had high relative humidity content, appeared to be more susceptible to pigment loss and therefore had a greater potential for use in less polluted areas. In urban green space planning, selecting stress-tolerant plants will make a significant contribution to ecosystem health and the improvement of air quality. Repeating similar studies in different seasons and with more species will produce broader and stronger data on plant–pollution relationships, providing important scientific support for environmental sustainability efforts.