ARCGIS online ile web-tabanlı ağaç bilgi sisteminin geliştirilmesi: Turgut Özal Bulvarı - Malatya örneği
Development of a web-based tree information system with arcgis online: A case study of Turgut Özal boulevard -Malatya
  1. Tez No: 582565
  2. Yazar: MERVE KIRTEKE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Peyzaj mimarlığı çalışmalarının önem kazandığı günümüzde yerel yönetimleri ve kurumlar peyzaj bakımı ve yönetimi konusunda sorunlar yaşamaktadır. Bu sorunlara yerinde ve zamanında müdahale edilmesi peyzaj bakımı açısından önemlidir. Bu noktadan hareketle, bu çalışmada Malatya Yeşilyurt ve Battalgazi ilçeleri arasında yer alan Turgut Özal bulvarındaki ağaç, ağaççık ve çalı türleri için bir Web-Tabanlı Ağaç Bilgi Sistemi oluşturulması amaçlanmıştır. Bu bilgi sisteminin oluşturulmasındaki ilk ve en önemli aşama ise envanter çalışmasıdır. Bu bulvarlardaki her bir bitki için yersel ölçüm ve gözlem çalışmaları yapılmış elde edilen veriler ESRI ArcGIS ortamında sayısallaştırılmış ve ArcGIS Online kullanılarak internet ortamında paylaşıma açılarak kent bulvarlarına ait bir web-tabanlı bilgi sistemi oluşturulmuştur. Çalışmada ayrıca her bir bitki için öznitelik tablosu oluşturulmuş ve her birine ayrı seri numarası verilerek veri tabanına yüklenmiştir. Bitkiler için haırlanan öznitelik tablosu içinde ağaç koordinatları, ağaç yüksekliği, gövde çapı, tepe çapı, latince adı, Türkçe adı, potansiyel yararaları, potansiyel zararları, karbon tutma kapasitesi ve fotoğrafı yer almaktadır. Bu çalışma sonucunda, Turgut Özal Bulvarı, web-tabanlı ağaç bilgi sistemine sahip, aynı zamanda yol ağaçlarının karbon tutma kapasitesini belirleme yönteminin kullanılabilirliği ve uygulanabilirliğini ortaya koyan, Türkiye'deki ilk ve tek kent bulvarı olmuştur. Çalışma sonuçlarına göre Turgut Özal Bulvarında 117 adet Cupressus leylandii, 84 adet Platanus acerifolia (Londra Çınarı), 74 adet Platanus orientalis (Doğu çınarı), 72 adet rosa spp. (gül), 71 adet Robinia pseudoacacia (Yalancı akasya), 59 adet Laurus Nobilis (defne), 43 adet Aesculus Hippocastanum (Beyaz çiçekli at ketsanesi), 30 adet Acer Platanoides (Akça ağaç ), 2 adet Thuja orientalis (Doğu Mazısı) olmak üzere 568 ağaç bulunmaktadır. Tüm ağaçların toplam 8.02 ton yıllık karbon tuttuğu hesaplanmış ve ağaç başına ortalama en yüksek karbon tutma kapasitesi olan ağaç türünün 6450 kg ile Cupressus leylandii olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, where landscape architecture works have gained importance, local administrations and institutions have problems about landscape maintenance and management. Timely and on-site response to these problems is important for landscape maintenance. Thus, this study aimed to establish a Web-Based Tree Information System for the trees, small trees and shrubs species in Turgut Özal boulevard between Yesilyurt and Battalgazi districts of Malatya.. The first and the most important step in this information system is the inventory study. For each plant in this boulevard, terrestrial measurement and observation studies have been made and the data obtained have been digitized in ESRI ArcGIS environment and a web-based information system has been created for urban boulevards by sharing it with ArcGIS Online. In addition to that, an attribute table for each plant was created and inserted into the database by giving each tree an identification number (ID No). Each attribute table includes tree coordinates, tree height, dbh, crown diameter, scientific name, Turkish name, potential benefits, potential hazards, and carbon storage capacity. As a result, Turgut Ozal Boulevard is the first and the only boulevard that has a web-based information system, and demontrated the applicability of carbon storage capacity of road trees. According to the results, in total 568 trees were inventoried in Turgut Ozal Boulevard; 117 of which are Cupressus leylandii, 84 of which are Platanus acerifolia, 74 of which are Platanus orientalis, 72 of which are rosa spp., 71 of which are Robinia pseudoacacia, 59 of which are Laurus Nobilis, 43 of which are Aesculus Hippocastanum, 30 of which are Acer Platanoides, and 2 of which are Thuja orientalis. At the end of study, it was determined that all trees in the study area stored 8.02 tonnes of carbon annually and Cupressus leylandii was found to have the highest carbon storage capacity among all other species with 6450 kg.