Manolyaların yeşil çelikle üretilmesi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 50832
  2. Yazar: AYSUN ERKUL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RAHMİ ÖZÇAĞIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ABSTRAKT Bu çalışmada park ve bahçelerin değerli ve gösterişli bir bitkisi olan hoş kokulu ve beyaz çiçekli Magnolia grandiflordnm. yeşil uç çeliklerinin şişleme altında köklendirilmeleri üzerine farklı konsantrasyonlardaki IBA uygulamalarının etkileri araştırılmıştır. Çalışmada Ağustos ayı sonunda alman çeliklere IBA'nın 10.000,15.000 ve 20.000 ppm'lik üç farklı dozu uygulanmıştır. IBA dozlarının köklerime üzerine etkileri farklı olmuştur. IBA uygulamalarıyla 10.000, 15.000 ve 20.000 ppm'lik dozlarda sırasıyla %4.2, % 4.5 ve %3.5 köklenme elde edilirken kontrolde hiç köklenme saptanmamıştır. ABSTRACT In this study the effect of different IBA concentrations on rooting of green terminal cuttings of Magnolia grandiflora, which has white flower and a beautiful odour were examined a under the mist conditions. The cuttings which were taken at the end of August were treated with 10.000,15.000 and 20.000 ppm concentrations of IBA. Finally it was determined that the concentrations of IBA had varying effects on rooting. With the tested IBA concentrations, 10.000, 15.000 and 20.000 ppm. 4.2%, 4.5% and 3.5% rooting were obtained, respectively. No rooting was observed in the control cuttings. vu
Özet (Çeviri)