Menopozal dönemde üriner inkontinanslı kadınların tamamlayıcı tedavileri kullanmaya yönelik tutum ve yaşam kaliteleri
Attitudes of women with urinary incontinence in the menopausal period towards using complementary therapies and their quality of lifetitle of the thesis
- Tez No: 1001144
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA KÖKTÜRK DALCALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, menopozal dönemde üriner inkontinanslı kadınların tamamlayıcı tedavileri kullanmaya yönelik tutum ve yaşam kaliteleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla tanımlayıcı kesitsel ve ilişki arayıcı tipte yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini, Ağustos 2024-Kasım 2024 tarihleri arasında Gönen Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği'ne, Üroloji Polikliniği'ne ve Aile Sağlığı Merkezlerine başvuran ve basit rasgele örnekleme yöntemiyle seçilen 103 kadın oluşturmuştur. Veriler, araştırmacılar tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu, Tamamlayıcı Tedavileri Kullanmaya Yönelik Tutum Ölçeği (TTTÖ) ve İnkontinans Yaşam Kalitesi Ölçeği (I-QOL) aracılığıyla yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Verilerin analizi SPSS 24 programı ile gerçekleştirilmiş ve anlamlılık p<0,05 olarak kabul edilmiştir. Araştırmaya katılan kadınların yaş ortalaması 59,92±5,51 olup; çoğunluğunun evli (%96,1), ilkokul mezunu (%79,6) ve ev hanımı (%76,7) olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların %73,8'inin Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp (GETAT) uygulamaları hakkında bilgi sahibi olmadığı, %86,4'ünün GETAT uygulamalarını üriner inkontinans tedavisinde kullanmadığı ve en çok kullanılan GETAT uygulamasının %8,7 ile kupaterapi olduğu belirlenmiştir. TTTÖ puan ortalaması örneklemimizde 17,90±6,85 olarak belirlenmiş olup orta düzeyde tutumu göstermektedir. I-QOL toplam puan medyan değeri ise 84,54 (70,00-97,77) olarak bulunmuş olup yaşam kalitesi puanının yüksek olduğu görülmüştür. TTTÖ toplam puanı ile IQOL alt boyutları ve toplam puanı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır (r=-0,107, p>0,05). Sonuç olarak, menopozal kadınların tamamlayıcı tedavileri kullanmaya yönelik tutumlarının yaşam kalitesi ile doğrudan ilişkili olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This descriptive, cross-sectional, and correlational study was conducted to determine the relationship between attitudes towards using complementary therapies and quality of life in women with urinary incontinence during menopause. The sample consisted of 103 women selected using simple random sampling from those who applied to the Gynecology and Obstetrics Polyclinic, Urology Polyclinic, and Family Health Centers of Gönen State Hospital between August 2024 and November 2024. Data were collected through face-to-face interviews using a Personal Information Form, the Attitude Towards Using Complementary Therapies Scale (ATS), and the Incontinence Quality of Life Scale (I-QOL), all prepared by the researchers. Data analysis was performed using SPSS 24 software, and significance was accepted as p<0.05. The average age of the women participating in the study was 59.92±5.51; It was determined that the majority were married (96.1%), had completed primary school (79.6%), and were housewives (76.7%). It was determined that 73.8% of the participants were unaware of Traditional and Complementary Medicine (TCM) practices, 86.4% did not use TCM practices in the treatment of urinary incontinence, and the most frequently used TCM practice was cupping therapy with 8.7%. The mean TCM score in our sample was determined as 17.90±6.85, indicating a moderate attitude. The median I-QOL total score was found to be 84.54 (70.00-97.77), indicating a high quality of life score. No statistically significant relationship was found between the total TCM score and the IQOL sub-dimensions and total score (r=-0.107, p>0.05). In conclusion, it was observed that menopausal women's attitudes towards using complementary therapies are not directly related to their quality of life.