Üriner inkontinanslı kadın hastalarda ürodinami ve translabial ultrasonografi verilerinin karşılaştırılması:Translabial ultrasonografi'nin inkontinans tanısındaki yeri
Comparison of translabial ultrasonography and urodynamic data in female patients with urinary incontinence:Importance of translabial ultrasonography in incontinence diagnosis
  1. Tez No: 466968
  2. Yazar: SERKAN AKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN VERİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Translabial ultrasonografi verilerini ürodinami verileri ile karşılaştırarak inkontinans tanısındaki yerini araştırmaktır. Materyal metod: Çalışma Ocak 2017 ile Mayıs 2017 tarihleri arasında Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniği'nde, dahil olma kriterlerine uygun ve gönüllü olan, 40-65 yaş aralığında, anamnezinde mikst tip inkontinans tarifleyen 64 hasta üzerinde yapıldı. Hastalar ürodinami verilerine göre iki gruba ayrıldı. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 51.19±7.01, vücut kitle indeksi ortalaması 26,69±2,02 idi. Hastalar ürodinami bulgularına göre ürodinamik stres üriner inkontinans (USİ) ve ürodinamik non-stres üriner inkontinans (UNSİ) olarak 2 gruba ayrıldı. USİ grubunda 33, UNSİ grubunda 31 hasta bulunmaktaydı. Translabial ultrasonografi ile saptanan x inişi, y inişi ve mesane boynu mobilizasyonu ortalamaları USİ grubunda, UNSİ grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulundu (p:0.001;p
Özet (Çeviri)
Intraduction: The objective of this study was to explore the importance of translabial ultrasonography data in incontinence diagnosis by comparing with urodynamic data. Material and methods: The study was made in Fatih Sultan Mehmet Training and Research Hospital Urology Clinic between January and May 2017 on 64 patients who were between the ages of 40 and 65, fulfilled the inclusion criteria, volunteered and had mixed type incontinence defined in the anamnesis. The patients were separated into two groups according to their urodynamic data. Results: Average age of the patients was 51.19±7.01 and the average body mass index was 26.69±2.02. The patients were separated into two groups as those with urodynamic stress urinary incontinence (USI) and urodynamic non-stress urinary incontinence (UNSI) according to their urodynamic findings. There were 33 patients in USI group and 31 patients in UNSI group. Average x descend, y descend and bladder neck mobilization values detected with translabial ultrasonography were found statistically significantly high in USI group compared to the UNSI group (p:0.001;p