Üriner inkontinansı olan menopoz dönemindeki kadınlarda inkontinans ve cinsel yaşam kalitesi arasındaki ilişki
The relationship between incontinence and sexual quality of life in menopausal women with urinary incontinence
- Tez No: 920004
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR AYDIN AVCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu çalışma ile üriner inkontinans yaşayan 45-55 yaş arasındaki menopozal dönemde olan kadınların, cinsel yaşam kaliteleri ve inkontinans yaşam kaliteleri arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: İlişki arayan tanımlayıcı araştırma özelliğinde olan çalışma Asarcık İlçe Devlet Hastanesi ve Asarcık Toplum Sağlığı Merkezi'ne başvuran 45-55 yaş aralığında ve menopozal dönemde olan 209 kadınla yapılmıştır. Araştırmanın verileri; Kişişel Bilgi Formu, İnkontinans Yaşam Kalitesi Ölçeği ve Cinsel Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılarak toplanmıştır.Verilerin analizinde Bağımsız Gruplarda t Testi, Pearson Korelasyon Analizi, Mann Whitney U Analizi, Kruskall Wallis Analizi ve Spearman Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Araştırmanın yürütülebilmesi için Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Araştırmaları Etik Kurulu'ndan etik onay ve belirtilen sağlık kurumlarında yapılabilmesi için Samsun İl Sağlık Müdürlüğünden kurum izni alınmıştır. Bulgular: Katılımcıların %82.3'ü idrar kaçırmayı önlemek için yapılan egzersizleri bilmemektedir, %91.4'ü egzersizleri uygulamamaktadır. Katılımcılar İnkontinans Yaşam Kalitesi Ölçek toplamından 76.70±18.22 puan ve Cinsel Yaşam Kalitesi Ölçek toplamından 40.76±12.84 puan almışlardır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the relationship between the sexual and incontinence quality of life of menopausal women aged between 45-55 who experience urinary incontinence. Material and Method: The study, which is a descriptive research looking for a relationship, was conducted with 209 women aged between 45-55 and in the menopausal period who applied to Asarcık District State Hospital and Asarcık Community Health Center. The data of the study were collected using the Personal Information Form, Incontinence Quality of Life Scale and Sexual Quality of Life Scale. Independent Groups t Test, Pearson Correlation Analysis, Mann Whitney U Analysis, Kruskall Wallis Analysis and Spearman Correlation Analysis were used in the analysis of the data. In order to conduct the study, ethical approval was obtained from the Ondokuz Mayıs University Social and Human Sciences Research Ethics Committee and institutional permission was obtained from the Samsun Provincial Health Directorate to conduct the study in the specified health institutions. Findings: 82.3% of the participants do not know the exercises to prevent urinary incontinence, 91.4% do not apply the exercises. Participants received 76.70±18.22 points from the total Incontinence Quality of Life Scale and 40.76±12.84 points from the total Sexual Quality of Life Scale.