Aydın ili coğrafi işaretli ürünlerin şehir marka imajına olan etkileri ile yerel halkın bu ürünlere karşı algı tutum ve satın alma niyetleri
The impact of geographical indication products in Aydin province on the city's brand image, local people's perceptions and attitudes towards these products, and their purchase intentions
  1. Tez No: 1001151
  2. Yazar: FULYA DÖNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF AKAGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Coğrafi işarete sahip ürünler, bulundukları yörenin kültürel mirasını, üretim geleneğini ve doğal özelliklerini yansıtan özgün unsurlar olup hem ekonomik değer yaratan hem de şehirlerin marka imajlarını güçlendiren stratejik araçlardır. Bu araştırma, Aydın ili coğrafi işaretli ürünlerinin şehir marka imajını hangi dinamikler üzerinden şekillendirdiğini analitik olarak ortaya koyarak, yerel halkın bu ürünlere ilişkin algı, tutum ve satın alma niyetlerini bilimsel olarak tespit etmeyi amaçlamaktadır. Coğrafi işaretlerin tanıtım, kalite güvencesi ve otantik deneyim sunma kapasitelerinin şehir marka imajına etkisi literatürde tartışılsa da Aydın özelinde bütüncül bir analiz sınırlıdır. Karma yöntem yaklaşımıyla gerçekleştirilen bu çalışma, Aydın'a özgü coğrafi işaretli ürünlerin şehir marka imajıyla ilişkisini kapsamlı biçimde ele alarak literatürdeki önemli bir boşluğu doldurmaktadır. Nicel araştırmada, Aydın'da yaşayan 408 katılımcıdan elde edilen veriler, tutum, algı ve satın alma niyetlerinin yüksek olduğunu; fiyat ödeme eğiliminin görece düşük kaldığını göstermiştir. Demografik değişkenlere göre anlamlı farklılıklar tespit edilmiş, özellikle 55 yaş üstü katılımcılarda eğilimlerin daha güçlü olduğu belirlenmiştir. Nitel araştırmada ise Aydın'daki paydaşları temsil eden sekiz otorite kurum temsilcisiyle yarı yapılandırılmış mülakatlar gerçekleştirilmiş; veriler Nvivo yazılımı kullanılarak sistematik biçimde kodlanmış ve tematik analiz yöntemiyle çözülmüştür. Nitel bulgular, Aydın'ın güçlü yerel ürün potansiyeline rağmen tanıtım, denetim ve kurumsal koordinasyon eksikliklerinin bulunduğunu ortaya koymaktadır. Genel olarak çalışma, coğrafi işaretli ürünlerin Aydın'ın ekonomik, kültürel ve turistik kalkınmasında çok yönlü bir değer yarattığını göstermektedir. Özellikle incir, zeytin ve kestane gibi ürünler hem yerli halkı için hem de seyahat edenler için çok önemli bir yere sahiptir. Coğrafi işaretli ürünlerin, tanıtılması ve pazarlanması, Aydın'ın şehir marka imajını geliştirmekle birlikte ekonomik kalkınma sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Geographical indication (GI) products are distinctive assets that embody the cultural heritage, production traditions, and natural characteristics of their regions of origin. Beyond creating economic value, they function as strategic instruments that strengthen the brand image of cities. This study aims to analytically examine the dynamics through which GI-certified products of Aydın province shape the city's brand image and to scientifically determine residents' perceptions, attitudes, and purchase intentions toward these products. Although the literature discusses the roles of geographical indications in promotion, quality assurance, and the provision of authentic experiences in relation to city branding, comprehensive analyses focusing specifically on Aydın remain limited. Employing a mixed-methods research design, this study addresses this gap by offering an integrated examination of the relationship between Aydın's GI products and its city brand image. In the quantitative phase, data collected from 408 residents of Aydın reveal high levels of positive perceptions, attitudes, and purchase intentions toward GI products, while willingness to pay premium prices remains relatively low. Significant differences were identified across demographic variables, with particularly stronger tendencies observed among participants aged 55 and above. In the qualitative phase, semi-structured interviews were conducted with eight representatives of key stakeholder institutions in Aydın. The data were systematically coded using NVivo software and analyzed through thematic analysis. Qualitative findings indicate that despite Aydın's strong potential in local GI products, notable deficiencies exist in promotion, monitoring, and institutional coordination. Overall, the study demonstrates that GI-certified products generate multidimensional value for Aydın's economic, cultural, and tourism development. Products such as figs, olives, and chestnuts occupy a central place both for residents and for visitors to the region. The effective promotion and marketing of these GI products not only enhance Aydın's city brand image but also contribute significantly to sustainable local economic development.