“Like a Movie”: A Theoretical Study of the Representation of September 11 in the '90s Hollywood Movies
“Film Gibi”: 90'ların Hollywood Filmlerinde 11 Eylül Temsilinin Teorik Bir Çalışması"
  1. Tez No: 1001150
  2. Yazar: MÜZEYYEN PANDIR
  3. Danışmanlar: DR. VAL HILL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Coventry Unıversıty
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmaya dair ilginin başlangıcı, 11 Eylül olaylarından bu yana özel bir ilgi gösterilen Hollywood filmleri ile 11 Eylül görüntüleri arasındaki bariz benzerliklerden kaynaklanmaktadır. Bu çalışma, bu benzerlikleri tesadüfi rastlantılar ya da sadece 'hayatı taklit eden sanat' vakası olarak görmek yerine, ideolojilerin, siyasetin ve toplumsal gerçekliklerin hep birlikte filmi, gizli ideolojik anlamlara işaret eden, stratejik olarak üretilmiş temsillere nasıl sürüklediğini tartışmaktadır. Bu anlamların arayışında, Marksist ve Althusserci ideoloji kavramları, Gramsci'nin hegemonya kavramıyla birlikte incelenerek, egemen bir sınıf olarak medyanın, temsilleri nasıl kontrol ettiği ve hegemonyanın, toplumsal gerçekliklerin ve siyasetin bu tasvirleri nasıl etkilediği ortaya çıkarılmıştır. Sinematografik temsil biçimleri incelendikten sonra, anlam üretme süreçleri Metz'in sinema göstergebilimi analiz yöntemiyle incelenmiştir. Tezin ampirik çalışmasının amacı, tüm bu süreçleri, belirli bir olaya, 11 Eylül'e odaklanarak araştırmaktır. 11 Eylül'ü bir kavram olarak kabul edilerek, bu kavramın temsilleri Bağımsızlık Günü ve Kuşatma filmlerinde aranmıştır. Son olarak, bu temsiller toplumsal ilişkilerin yeniden üretimleri olarak nitelendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The initial interest of this study was derived from the conspicuous similarities between the images of the September 11 and Hollywood movies, which have been attributed a special attention since the event. Rather than seeing these similarities as accidental coincidences or merely a case of 'life imitating art', this study argues about the way ideologies, politics and social realities all together drag the film into the strategically produced representations, which denote the hidden ideological meanings. In search of these meanings, Marxist and Althusserian notion of ideologies have been examined together with Gramsci's concept of hegemony, to find out how the media, as a ruling class, controls the representations and also how hegemony, social realities and politics effect these portrayals. After studying the forms of cinematographic representations, their meaning making process has been examined with Metz's method of semiotics of cinema. The aim of the empirical work of the study is to search all these processes by focusing on a particular event, which is September 11. Accepting 9/11 as a concept, the representations of this concept have been looked for in Independence Day and The Siege. Finally, these representations have been characterized as the reproductions of the social relations.